Rakétaszán

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen Llz78 (vitalap | szerkesztései) 2019. november 11., 19:21-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (+wikilink)
Egy rakétaszán
Sonic Wind No. 1 rocket sled
Daisy Track Alamogordo
8.5 Mach rocket sled

A rakétaszánok a világ leggyorsabb vasúti járművei.

Felépítése

A rakétaszán egy rakétahajtású berendezés, amely sínen mozog. Pályája rendszerint vízszintes.

Mint a neve mutatja, a rakétaszánnak nincs kereke. A vasúti sínhez ún. papucsok rögzítik, ezeken csúszik. Megfelelő sebesség esetén a sín és a csúszófelület között légpárna jön létre.

Alkalmazása

Az Amerikai Egyesült Államokban használták a hidegháború idején, olyan kísérletekhez, melyeket túl kockázatos lett volna repülőgépeken tesztelni.

Ezt a technológiát használták a Holloman légibázison katapultülések tesztelésére. Az Edwards légibázison katapultülés-teszteket, repülőgép-formaterv- és gyorsulásvizsgálatokat végeztek rakétaszánokkal.

Az ember nélküli rakétaszánokat még mindig használják, hogy költséges kilövések nélkül teszteljék a rakéta-alkatrészeket. A sebességi világrekordjuk: 2003. április 30-án egy négyfokozatú rakétaszán a Holloman légibázison 8,5 Mach-ot (10 325 km/h-t) ért el.

Az Edwards légibázis rakétaszán-pályájának sínjeit felszedték, és a Holloman légibázis pályáját hosszabbították meg vele, amely így csaknem 16 km hosszú.

Külső hivatkozások

Commons:Category:Rocket sleds
A Wikimédia Commons tartalmaz Rakétaszán témájú médiaállományokat.