Ugrás a tartalomhoz

Poliarchia

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap aktuális változatát látod, az utolsó szerkesztést Magic links bot (vitalap | szerkesztései) végezte 2017. december 27., 05:13-kor. Ezen a webcímen mindig ezt a változatot fogod látni. (ISBN/PMID link(ek) sablonba burkolása MediaWiki RfC alapján)
(eltér) ← Régebbi változat | Aktuális változat (eltér) | Újabb változat→ (eltér)

A poliarchia kifejezés jelentése sokközpontú hatalom. Robert Dahl amerikai politológus vezette be a pluralista demokrácia jelölésére.

Az öt korlátozó tényező

[szerkesztés]

A poliarchiához igen jelentős mértékű társadalmi pluralizmusra van szükség, mert legalább ötféleképpen korlátozza a tisztségviselőket hatalmuk kizárólagossá tételében vagy abszolutista módon való kiterjesztésében az állampolgárok felett. Ezek a korlátozó tényezők a következőek:

  1. A szervezetalapítás szabadsága.
  2. A tisztségviselők pozícióért folytatott versenye miatt csökken az ellenőrizhetetlen vezetők kialakulásának veszélye.
  3. A pluralista versengés miatt kompromisszumkész vezetők választódnak ki.
  4. Léteznek alternatív információforrások, az állampolgárok a kormánytól független információkat is beszerezhetnek, melyeket érdekérvényesítésre felhasználhatnak.
  5. A társadalmi pluralizmus a hatalom megosztásának komplex rendszerét alakítja ki, ahol nem semmisülnek meg a hierarchikus szervezetek, de lehetővé válik a sokközpontú hatalmi berendezkedés, a poliarchia.

Források

[szerkesztés]
  • Bihari Mihály–Pokol Béla: Politológia. Nemzeti Tankönyvkiadó, Budapest, 1998. ISBN 963-192-529-3.