Ugrás a tartalomhoz

PTE Gyógyszerésztudományi Kar

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen Fausto (vitalap | szerkesztései) 2021. május 27., 18:18-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (Gyógyszerészet kategória hozzáadva (a HotCattel))

A PTE Gyógyszerésztudományi Kar a Pécsi Tudományegyetem egyik legfiatalabb kara. A karrá formálódást megelőzően a pécsi gyógyszerészképzés már 2000 szeptemberében elindult, amelynek indítványozója, egyik alapítója Dr. Szolcsányi János volt. Az önálló Gyógyszerésztudományi Kar 2016. január 1-én kezdte meg működését, melynek vezetését a kar első – előbb megbízott, majd megválasztott – dékánjaként dr. Perjési Pál egyetemi tanár, a Gyógyszerészi Kémiai Intézet igazgatója látta el.

Történet

A pécsi gyógyszerészképzés 2000. szeptemberében, a Pécsi Tudományegyetem Általános Orvostudományi Karának oktatási tevékenysége keretében kezdődött meg. A képzés alapító szakvezetője dr. Szolcsányi János egyetemi tanár, akadémikus volt, aki felismerve a gyógyszerészképzés hiányát a dunántúli egyetemek képzési rendszeréből, kezdeményezte a Magyar Akkreditációs Bizottság (MAB) és a Felsőoktatási Tudományos Tanácstól (FTT) a képzés elindítását. Beadványában több kardinális kérdésre és problémára is felhívta a figyelmet a dunántúli gyógyszerész munkaerő-utánpótlással kapcsolatban.[1]

„A dunántúli térségben tanulni kívánók képzési igényüket csak az ország távolabbi részében (Budapest, Szeged, Debrecen) tudták kielégíteni. Így szükséges növelni a Dunántúl gyógyszerész-munkaerő utánpótlását gyógyszerellátási, gyógyszer- és gyógytermék előállítási, gyógyszer-ellenőrzési és gyógyszer-ismertetési területeken. A pécsi egyetemen – ilyen irányú mérnökképzés hiányában is - szükséges olyan szakterületek létesítése, melyek a régió országos átlagnál alacsonyabb ipartelepítését, ill. iparvonzását gyógyszer-, gyógytermék és más kapcsolódó termékcsoport gyártásának, fejlesztésének vonatkozásában növelik. A képzés beindítása a térség iparfejlesztési lehetőségeit is javítani kívánta azzal, hogy jobb szakember ellátást kínál, illetve - az egyetemi intézetek szellemi műhelyeinek közelségével - hatékony ipari szakmai együttműködésekre nyújt lehetőséget.”

– Dr. Szolcsányi János

Vezetés

Státusz Személy
Dékán Botz Lajos
Dékánhelyettes Horváth Györgyi
Dékánhelyettes Fittler András

Dékánok

  • Perjési Pál (2016. január 1. – 2019. május 15.)[1]
  • Botz Lajos (2019. május 15. –)[1]

Intézetek és tanszékek

Tanszék Tanszékvezető
Farmakognóziai Intézet Horváth Györgyi
Gyógyszerészeti Intézet és Klinikai Központi Gyógyszertár Botz Lajos
Gyógyszerészi Biológiai Tanszék Sipos Katalin
Gyógyszerészi Biotechnológia Intézet Pongrácz Judit
Gyógyszerészi Kémiai Intézet Rozmer Zsuzsanna
Gyógyszerhatástani Tanszék Pethő Gábor
Gyógyszertechnológiai és Biofarmáciai Intézet Pál Szilárd
Szerves és Gyógyszerkémiai Intézet Kálai Tamás

Kutatás

Kari kiadványok

Jegyzetek

  1. a b c gytk

Források