Munkajog

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen InternetArchiveBot (vitalap | szerkesztései) 2020. június 25., 03:05-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (2 forrás archiválása és 0 megjelölése halott linkként.) #IABot (v2.0.1)

A munkajog egy jogág, amely a munkáltatók, a munkavállalók és az érdekképviseletek egymás közti viszonyait, a munkaviszony általános szabályait rendezi. A munkaszerződés megkötése, módosítása, a munkaviszony megszüntetése a munkajog legfontosabb területe, emellett szól a pihenőidőről, munkaidőről, a munkavállaló és a munkáltató kártérítési felelősségéről. A kollektív munkajog szól az érdekegyeztetési folyamatokról, a szakszervezetekről, a sztrájkjogról, a munkavédelmi előírásokról.

Magyarországon

Magyarországon a munkajog alapvető kódexe a 2012. évi I. törvény a Munka Törvénykönyvéről.

Az Európai Unióban

A munkajogi szabályozás elsősorban a tagállamok kompetenciája. Mivel azonban az Európai Unió alapelve az áruk, szolgáltatások, személyek szabad mozgásának biztosítása, az Európai Unió a munkajog kérdését kivételes jelleggel szabályozza.[1]

Források

Jegyzetek

  1. Archivált másolat. [2017. március 16-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2017. március 16.)

Kapcsolódó szócikkek

További információk