Ugrás a tartalomhoz

Magyar Protestáns Irodalmi Társaság

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen KMBot (vitalap | szerkesztései) 2020. április 11., 19:44-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (Forrás → Források (WP:BÜ) AWB)

A Magyar Protestáns Irodalmi Társaság egy 19. század végén létrehozott magyar keresztény irodalmi társaság.

A Magyar Protestáns Irodalmi Társaság 1888-ban, a magyar evangéliumi reformált (református) és ágostai hitvallású (evangélikus) egyháznak számos tagjának egyesüléséből alakult. Célja volt, hogy a hazai protestáns tudományos irodalomnak, elsősorban a protestáns egyháztörténelemnek művelését, továbbá a nép között az erkölcsi és vallásos irányú olvasmányok terjesztését és egyházközségi könyvtárak létrejöttét előmozdítsa. A rendes tagok legalább öt éven át 6 forint, a pártoló tagok legalább 3 éven át 3 forint évi díjat fizettek; pártfogókul azokat tekintették, akik legalább 500 forint; alapítóknak, akik legalább 100 forint; segélyezőknek, akik 100 forintnál kisebb összeget fizettek vagy kötelezvényen biztosítottak a társaság céljaira. Az igazgató választmány 20 fővárosi és 30 vidéki tagból állt. A társaság kiadványai a következők voltak témakörük szerint:

Az összes tagok száma a 19. század végén mintegy 1300 fő volt, akik évdíjaiból és az 54.000 forintnyi készpénzben és kötelezvényeken tett alapítványokból a társaság évi jövedelme és kiadása 8-9000 forint volt.

Források