Ugrás a tartalomhoz

Lepkeszárny-terítőjű kráter

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap aktuális változatát látod, az utolsó szerkesztést InternetArchiveBot (vitalap | szerkesztései) végezte 2020. június 8., 09:18-kor. Ezen a webcímen mindig ezt a változatot fogod látni. (1 forrás archiválása és 0 megjelölése halott linkként.) #IABot (v2.0.1)
(eltér) ← Régebbi változat | Aktuális változat (eltér) | Újabb változat→ (eltér)

A lepkeszárny-terítőjű kráter egy ferdeszögű becsapódás által létrehozott felszíni forma egy égitest szilárd felszínén.

Lepkeszárny alakú törmelékterítők a Marson és Holdon is találhatók. A laposszögű becsapódások ezen típusában a kráter maga normális kerekded is lehet, de találtak elnyúlt alakú krátereket is. Ilyenkor a törmeléktakaró is aszimmet­rikus, esetenként lepkeszárny alakú. A folyamatot még kevéssé értjük, ezért találkozhatunk azzal az el­lent­mondással, hogy a laborkísérletekben a lapos­szö­gű becsapódás előrefelé veti ki a törmeléket, míg a gyakorlatban a lepkeszárnyak oldalt helyezkednek el. A Vénuszon található, lepkeszárnyhoz hasonló törme­lék­­terítők feltételezések szerint a légkör közreműködésével keletkezhettek.

Kapcsolódó szócikkek[szerkesztés]

Források[szerkesztés]

  • Bérczi Szaniszló, Gucsik Arnold, Hargitai Henrik, Horvai Ferenc, Illés Erzsébet, Kereszturi Ákos, Nagy Szabolcs János: A Naprendszer kisenciklopédiája – A Naprendszer formakincse (1): Becsapódások folyamata, nyomai és hatásai. ELTE TTK – MTA Kozmikus Anyagokat Vizsgáló Űrkutató Csoport, 2005.
  • planetologia.elte.hu

Jegyzetek[szerkesztés]