Magyar Külügyi Intézet

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen InternetArchiveBot (vitalap | szerkesztései) 2019. június 7., 00:35-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (11 forrás archiválása és 0 megjelölése halott linkként. #IABot (v2.0beta15))
Magyar Külügyi Intézet

Alapítva2014. augusztus 1.
JogelődMagyar Külügyi Intézet
SzékhelyBudapest
A Magyar Külügyi Intézet weboldala
A Wikimédia Commons tartalmaz Magyar Külügyi Intézet témájú médiaállományokat.

A Külügyi és Külgazdasági Intézet (KKI) a Demokrácia Központ Közalapítvány (DEMKK) kutatóintézeti és agytröszt feladatokat ellátó, önálló jogi személyiségű intézete. A KKI a magyar külpolitikai prioritásokat lefedő, aktív kutatási tevékenységet végez. Kutatói és elemzői, valamint külső szakértői nyilvános, illetve nem nyilvános elemzésekkel, tanulmányokkal, szakmai anyagokkal vannak jelen a magyar tudományos életben, illetve segítik a magyar külpolitika és külgazdaság meghatározó szereplőit.

Jogelődje

A Magyar Külügyi Intézet (MKI) általános jogutódja. Az MKI 2014. július 31. napjával, az Intézetbe történő beolvadással megszűnt.[1]

Magyarország Kormánya 2016. nyarán, az állami bürokrácia csökkentését célzó intézkedések kapcsán hozott döntést arról, hogy a Külügyi és Külgazdasági Intézet, mint központi hivatal, 2016. december 31-én megszűnik, és feladatait ezt követően a Demokrácia Központ Közalapítvány látja el.

Ez a döntés egy másfél éves, 2014. decemberében megkezdett átalakítási folyamat fontos mérföldkövét jelentette, hiszen lehetőséget biztosított arra, hogy a KKI feladataihoz, működéséhez, átalakuló szakmai profiljához jobban illeszkedő szervezeti formában működjön tovább, és a KKI életében 2017. január 1-től új fejezet kezdődjön.

Feladata és működése[2]

  • Az Intézet gondozásában jelenik meg Magyarország egyetlen külpolitikai szakmai folyóirata, a Külügyi Szemle. Online kiadványok közé tartozik a KKI-tanulmányok, a KKI-elemzések, illetve ezek angol nyelvű kiadványai, a KKI Studies és a KKI Policy Brief. A Külügyi és Külgazdasági Intézet feladatának tekinti továbbá, hogy a külpolitikához és külgazdasághoz kapcsolódó hazai szakmai közélet aktív alakítója legyen, beleértve a szélesebb nyilvánosság elérését is. Az Intézet heti több alkalommal – rendszerint – nyilvános szakmai kerekasztalokat, háttérbeszélgetéseket, vitafórumokat, műhelybeszélgetéseket, kisebb és nagyobb konferenciákat szervez magyar és angol nyelven, miközben exkluzív helyszíne a kormányzat magas rangú külföldi vendégei nyilvános előadásainak és fórumainak is. A KKI számos nemzetközi szerveződés, hálózat, szakmai együttműködés tagja és résztvevője, intézetünk kezdeményező szerepben lép fel külföldi konferenciák, kerekasztal-beszélgetések társszervezésében, előadók biztosításában, illetve aktív résztvevője nemzetközi network-öknek, think tank hálózatoknak. A KKI számos, hasonló profilú külföldi kutatóintézet és egyetem partnere. A KKI szoros együttműködésben végzi tevékenységét a Külgazdasági és Külügyminisztérium háttérintézményeivel: az EXIM-mel, a Magyar Nemzeti Kereskedőház Zrt-vel, illetve a Nemzeti Befektetési Ügynökséggel. A KKI kutatói között neves, Magyarországon és külföldön elismert szakértők, fiatal kutatók és elemzők is megtalálhatók. A kutatók klasszikus külügyi és a külgazdasági témák feldolgozása mellett, kurrens tematikus kutatásokat is végeznek, illetve résztvevői az Intézet által szervezett előadásoknak, konferenciáknak. Mindemellett rendszeres meghívott vendégei külpolitikai és hírműsoroknak hazánk vezető médiumaiban. A KKI szakmai tevékenysége, publikációi nem csupán a honlapon elérhetőek, hanem a közösségi médiai csatornáin is (Facebook, Twitter, LinkedIn és Academia.edu). A KKI Magyarországon egyedülálló módon külpolitikai tematikájú podcast csatornával is rendelkezik, amelynek neve "Kilátás a hegyről".

Az Intézet csapata

A Külügyi és Külgazdasági Intézet vezetését Schőberl Márton nagykövet, a KKI igazgatója látja el. Az Intézet operatív és szakmai tevékenységét két igazgatóhelyettes támogatja. A Külügyi és Külgazdasági Intézet csapatának tagjai a KKI honlapján tekinthetők meg.

Kiadványok

  • Külügyi Szemle. A KKI gondozásában jelenik meg Magyarország vezető, magyar nyelvű külpolitikai folyóirata a Külügyi Szemle.  A Külügyi Szemle a külpolitikai és külgazdasági diskurzust kívánja segíteni. Teret ad a szakmai vitáknak, és bemutatja a magyar külügyi tevékenység nemzetközi mozgásterét befolyásoló trendeket, azok főbb összefüggéseit. Szakmai és elméleti háttérrel támogatja a magyar külpolitika és külgazdaság folyamatait. Fontos cél a hazai külpolitikai gondolkodás fő irányainak és az azokat alakító tényezőrendszernek a bemutatása. A folyóirat feladata a fontosabb külföldi események bemutatása, a történések hátterének elemzése.
  • KKI Elemzések. A Külügyi és Külgazdasági Intézet magyar nyelvű, online elérhető szakmai elemzései.
  • KKI Policy Brief. . A Külügyi és Külgazdasági Intézet angol nyelvű, online elérhető szakmai elemzései.
  • KKI Tanulmányok. A Külügyi és Külgazdasági Intézet magyar nyelvű, online elérhető szakmai tanulmányai.
  • KKI Studies. A Külügyi és Külgazdasági Intézet angol nyelvű, online elérhető szakmai tanulmányai.
  • KKI 4:1. A Külügyi és Külgazdasági Intézet 4:1 című sorozatában négy kutató válaszol röviden ugyanarra – a nemzetközi politikát és gazdaságot érintő – kérdésre. Célunk a magyarországi tudományos viták elindítása és a szakértők közötti párbeszéd elősegítése.

Átalakulás

  • A Külügyi és Külgazdasági Intézet 2016. december 31. napjával, az Áht. 11. § (5) bekezdése alapján jogutód nélkül megszűnt. A KKI-nek a Külügyi és Külgazdasági Intézetről szóló 182/2014. (VII. 25.) Korm. rendelet 3. §-a szerinti feladatait 2017. január 1-jével a külpolitikáért felelős miniszter a Demokrácia Központ Közalapítvány (a továbbiakban: DEMKK) közreműködésével látja el.[3] Az (1) bekezdésben meghatározott feladatok ellátásához kapcsolódó ingó eszközállomány és az 1016 Budapest, Bérc utca 13-15. szám alatti - Budapest, I. kerület 5320/2 helyrajzi számú - ingatlan a külpolitikáért felelős miniszter által vezetett minisztérium Külképviselet Igazgatásának a vagyonkezelésébe kerül, az átvett feladatokhoz kapcsolódó egyéb vagyoni jogokat és kötelezettségeket annak Központi Igazgatása gyakorolja, illetve teljesíti.[4] A külpolitikáért felelős miniszter a (2) bekezdésben foglalt feladatok ellátására a DEMKK önálló jogi személyiséggel rendelkező szervezeti egységével 2017. január 1-jével hatályos közszolgáltatási szerződést köt.[5] A KKI által korábban foglalkoztatott kormánytisztviselők kormányzati szolgálati jogviszonya, illetve munkavállalók munkaviszonya 2017. január 1-jétől a DEMKK önálló jogi személyiségű szervezeti egységénél fennálló, azonos idejű és tartalmú munkaviszonnyá alakult át.[6]

Források

  • 182/2014. (VII. 25.) Korm. rendelet
  • 378/2016. (II. 2.) Korm. rendelet 39. §

Jegyzetek

  1. 182/2014. (VII. 25.) Korm. rendelet 5. § (1) bek.
  2. 182/2014. (VII. 25.) Korm. rendelet 3. § (2) bek.
  3. 378/2016. (XII. 2.) Korm. rendelet 39. § (1) és (2) bek.
  4. 378/2016. (XII. 2.) Korm. rendelet 39. § (3) bek.
  5. 378/2016. (XII. 2.) Korm. rendelet 39. § (4) bek.
  6. 378/2016. (II. 2.) Korm. rendelet 39. § (5) bek.