Konik

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen Turokaci (vitalap | szerkesztései) 2019. október 29., 01:48-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (→‎Jegyzet)
Konyik ló
Konyik ló
Konyik ló
Származási hely Lengyelország
VérmérsékletMelegvérű
SzínFakó
JellemzőkNyugott, könnyen kezelhető, igénytelen
Marmagasság135 cm körüli
FejformaFeje száraz
EredeteJégkorszak előtti idők
HasznosításaFogat– és könnyü igásló
Jegyzet
Jellemző a fajtára a szíjjalt hát
A Wikimédia Commons tartalmaz Konyik ló témájú médiaállományokat.

A konikot úgy jellemezhetnénk, mint Lengyelország egyik alapvető lófajtáját. A konyik szó jelentése " kis ló", és valóban többről van itt szó, mint egyszerű póniról, noha marmagasságuk ritkán nagyobb 135cm-nél. Gyakori hiba, hogy a Konyikokat póniknak hívják! Igazi besorolása a kisló.

Története

A konyik egyike az életerős, primitív tarpánok kevés egyenes leszármatottainak, ezért különös figyelmet érdemel. Ezt a fajtát, amely ősidők óta megtalálható Lengyelország területén, keleti vér bevitelével "javították". Hivatalosan elismert fajta és néhány állami lengyel ménesben, valamint számos magángazdaságban folytatják. Hosszú évek óta kiegyenlített fajta.

Jellemzői

A konyik megtartotta ősének, a tarpánnak minden keménységét és robusztus testalkatát, de nyugodt vérmérsékletű, könnyen kezelhető és alkalmas arra, hogy viszonylag kevés takarmány mellett keményen dolgozzon. Mindenféle könnyebb mezőgazdasági munkára, vontatásra és fogatolásra alkalmazzák. Hátán hátszíj található.

Jegyzetek

Források

További információk

  • Lovas Lovasportál • összefoglaló, színes tartalomajánló lap