Ugrás a tartalomhoz

ISRO OV

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen Szilas (vitalap | szerkesztései) 2018. november 24., 17:03-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (Indiai űrprogram kategória eltávolítva; India űrkutatása kategória hozzáadva (a HotCattel))
ISRO OV
Általános adatok
Ország India
ŰrügynökségISRO
RendeltetésSzemélyszállító űrhajó
Első repülés2015 (tervezett)
Űrhajósok2 vagy 3 fő
Műszaki adatok
HordozórakétaGSLV Mk II
Élettartam7 nap

Az ISRO OV (ideiglenes nevén: ISRO Orbital Vehicle) India emberes űrprogramjához tervezett űrhajó. Első indítását emberekkel a fedélzetén 2015 körül tervezik, a későbbiekben kifejlesztett GSLV Mk II hordozórakétával. Képes lesz önálló repülésre 2 fővel 7 napig, vagy 3 fővel 1-2 napig. Tervek szerint későbbiekben el lesz látva dokkolószerkezettel is. Jelenlegi tervek szerint az űrhajó tömege 3 tonna lesz.

Ha sikerül tartani kitűzött határidőt, akkor India lesz a 4. olyan állam amely saját erőből embert tudott juttatni a világűrbe.

Előkészületek

A kezdeti tervek 2006-ban készültek el az űrhajóról. 2007 januárjában sikeresen visszatért a földről az SRE nevű kísérleti kapszula, mely az űrhajó végleges alakját hivatott meghatározni. 2008. december 5-én együttműködést írtak alá az oroszokkal, akik segíteni fognak az építésben és az űrhajósjelöltek kiképzésében. 2009 februárjában zöld utat kapott az indiai kormány pénzügyi támogatása a programnak.

Külső hivatkozások