Hívószó

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen Crimea (vitalap | szerkesztései) 2019. február 8., 12:28-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (jav.)

A hívószó olyan szó vagy kifejezés, amely a médiában annyira divatossá válik, hogy használata mindennapos lesz, és eredeti jelentésén túlmenően más, komplex jelenségekre utal. Angol megfelelője, a buzzword, nemzetközileg is használatos.

Jellemzői

A hívószavak gyakran a zsargonból vagy neologizmusból erednek.[1] Magyarországon a fogalom felismerése és használata rendszerváltás után terjedt el, és elsősorban a különböző politikai botrányokkal kapcsolatban használatos („Bős-Nagymaros”, „Kaya Ibrahim”, „Tocsik-ügy”, „Őszöd”, „Sukoró”).

A negatív hívószavak mellett semleges vagy pozitív értelmű kifejezések is kapnak ilyen szerepet. Gyakran előfordul, hogy megfelelő propaganda- vagy reklám-apparátussal rendelkező szervezetek, pártok vagy üzleti érdekeltségek mesterségesen, tervezett módon hoznak létre hívószavakat, például médiasztárok kreálása érdekében, vagy politikai célokkal, mint a „rezsicsökkentés”.

Jegyzetek

Források

További információk

Kapcsolódó szócikkek