Holland neokoloniál

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen Balint36 (vitalap | szerkesztései) 2018. november 29., 15:17-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól.
Deszkaburkolatos holland koloniál otthon Quaker Hill Történelmi Negyedben, New London megye, Connecticut

A holland koloniál egy építészeti stílus, amelynek tipikus jegye az épület hosszanti síkján végig húzódó íves manzárd tető. A „holland neokoloniál” a hasonló, ám modern, 20. század elején épült házak stílusának megnevezésére szolgál, ami a neokoloniál stílus egyik alkategóriája.

Történelem

Wallabout Piac Brooklynban, William Tubby által tervezve holland koloniál stílusban 1894–1896.

A telepesek által épített korai házak gyakran egyszobásak voltak, melyeket mindegyik irányba bővítettek, gyakran tornáccal is a hosszanti oldalak mentén párosával. Általánosságban az épület falai kőből készültek, a kémény a ház egyik- vagy mindkét végén megtalálható volt. Közös volt a házakban, hogy dupla toló ablakok voltak bennük, kifelé nyíló zsalugáterek és a központos dupla holland ajtók.

New York, Delaware, New Jersey, és nyugat Connecticut holland kolóniáinak telepesei aszerint építették hasonló módon otthonaikat, hogy Európa melyik térségéből származtak. Néhány térség ezek közül Németalföld, Pfalz-vidék és Franciaország hugenotta vidékei.[1] Az amerikai szóhasználatban manapság a stílus megnevezés elsődlegesen az íves oromzatos manzárd tetős házakra van használva, ami csak részben tükrözi a holland építészeti stílus örökségét, ugyanis a New York-i holland alapítású közösségek stílusa olyan fejlődésen ment át, hogy például a Hudson völgyben már nem a tipikusnak mondott tető, sokkal inkább az épülethez felhasznált kizárólagos vagy kővel vegyített tégla használata sajátosan holland.

20. századi visszatérésük

Korai 20. századi holland neokoloniál épület lépcsőzetes oromfallal a S William utcában Alsó Manhattanben emlékeztet a település holland gyökereire
West End Káptalan-templom Nyugati 77. utcában

A 19. század kezdetén az amerikaiak romantikus módon kezdtek visszatekinteni a gyarmatosító múltra, ez a nosztalgia visszatükröződött az Egyesült Államok építészetében is.

Épületek

Galéria

Hivatkozások

  1. Scheltema, Gajus and Westerhuijs, Heleen (eds.),Exploring Historic Dutch New York. Museum of the City of New York/Dover Publications, New York 2011

Külső linkek

Commons:Category:Dutch Colonial Revival architecture
A Wikimédia Commons tartalmaz Holland neokoloniál témájú médiaállományokat.