Ugrás a tartalomhoz

Harmadik Szeged-Csanádi egyházmegyei zsinat

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen KMBot (vitalap | szerkesztései) 2020. április 12., 09:47-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (Forrás → Források (WP:BÜ) AWB)

A Harmadik Szeged-Csanádi egyházmegyei zsinat egy Magyarországon 1995-ben megtartott katolikus egyházmegyei zsinat.

Történeti előzmény

1990-ben Magyarország függetlenné válásával mód teremtődött, hogy nyugodt körülmények között valahol zsinatot tartsanak. II. János Pál pápa felhívta a figyelmet ebben az évben az egyházmegyei zsinatok fontosságára. A pápa 1991-ben Magyarországra látogatott. A zsinati előkészület elkezdődött.

Előkészület

Gyulay Endre megyés püspök irányította az előkészületet. Kérése az volt, hogy az első csoportok munkájában - amikor arról döntöttek miről kellene határozatokat hozni -, legyenek a bizottságban világi hívek is, fele-fele arányban. Nekik ment ki az anyag észrevételezésekre, javítgatásokra. Maga a püspök rendezgette, rövidítette, lényegre irányulva. Újra elküldte az egyházközségeknek véleményezésre. A visszaérkezés után állt fel a munkadokumentum előkészítő csoport. Ezt a dokumentumot kapták a zsinati küldöttek. 1995. június 18-án a szegedi székesegyházban nyitotta meg a megyés püspök egy mise keretében a zsinatot.

A zsinat

Június 19-én Domaszék-Zöldfáson az Ifjúsági Lelkigyakorlatos Központban kezdték meg a zsinati munkát. A zsinat idején építő jellegű javaslatok, testvéri lelkületben telt el. Az utolsó téma letárgyalása után a résztvevők visszatértek a dómba, és hálát adva, és megköszönve, a megyés püspök lezárta a zsinat munkáját, majd átvette az összes dokumentumot és jegyzőkönyvet.

Tartalom

Szerkezete

A zsinati dokumentum alapvetően három nagy témára osztható.

  1. Szentségek.
  2. Nevelés.
  3. Anyagi ügyek.

A legtöbb témát további négy csoport szerint vizsgálták, illetve foglalták össze a döntéseket:

  1. Teológiai megfontolások.
  2. Helyzetkép.
  3. Ajánlások.
  4. Rendelkezések.

Források