Felelős Gasztrohős

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen Turokaci (vitalap | szerkesztései) 2021. április 15., 14:41-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól.

A Felelős Gasztrohős Alapítvány egy civil szervezet, amelynek célja a fenntartható étkezés gyakorlatának elterjesztése, és a magyarországi vendéglátóhelyek környezetbarát működésének elősegítése.

Tevékenységük

A Felelős Gasztrohőst négy fiatal indította útjára, a kezdeményezés kezdetben egy blog volt, amin az alapító négy fiatal a budapesti vendéglátóhelyeket értékelte környezetvédelmi szempontból. A kezdeményezés 2012 óta közhasznú civil szervezetté nőtte ki magát. A civil szervezet célja a szemléletformálás, a fenntartható (környezetkímélő) élelmiszer-fogyasztás elterjesztése. Cél a fenntartható állattartás és a vegyszermentes (bio) mezőgazdaság népszerűsítése azáltal, hogy a lakosságot az ilyen termékek vásárlására ösztönzi. A kistermelők és a piacok népszerűsítése is a tevékenységek között van. A lakosság szemléletformálása mellett a vendéglátóegységek környezetkímélőbbé tétele is a szervezet tevékenységi köréhez tartozik. A szervezet munkatársai tanácsot is adnak a vendéglátóegységeknek, hogy hogyan tudnak kevésbé környezetterhelően működni. A környezetbarát vendéglátóegységek népszerűsítése mellett a szervezet minősítési tevékenységet is végez. A Fenntartható Étterem minősítést olyan vendéglátóhely kaphatja meg, ami a hasonló kategóriájú vendéglátóegységeknél jelentősen környezet-kímélőbben működik. A minősítés a szervezet által kialakított alapelvek szerint egy kérdőív kitöltésével és a vendéglátóegységben helyszíni ellenőrzéssel történik.

Programok, kampányok

Jövő-t-Evő[1] szakmai programsorozat vendéglátó- és rendezvényszervező szakemberek számára. A havonta megrendezésre kerülő kerekasztal-beszélgetések során a fenntarthatósági alapelvek mindennapi működésbe történő beépítéséről cserélnek eszmét a szakemberek. A rendezvénysorozatot a Zöldövezet Társulással együtt szervezik.[2]

Gasztro Randi:[3] magyarországi termelők és vendéglátóhelyek képviselői találkozhatnak egy “rapid randi” esemény keretében. Az összejövetelek célja a kapcsolatépítés, amely eredményeként a vendéglátóhelyek egyre több alapanyagot használnak a közeli gazdaságokból.[4]

A szervezet 2018-ban indította útjára Gasztrohős Palánták[5] nevezetű programját, amelyben a szervezet munkatársai óvodákba látogatnak el, ahol játékosan tanítják meg a gyerekeket arra, hogy hogyan vásároljanak csomagolás-mentesen és hogy miért fontos a helyi szezonális zöldségek, gyümölcsök választása a messziről érkezővel szemben.

Szintén 2018-ban indult a PróbatÉtel[6] nevezetű csapatépítő program, amivel munkahelyekre látogatnak el a szervezet munkatársai és egy vidám kalandpálya keretében tanítják meg a résztvevőket a fenntarható táplálkozás alapjaira.

A szervezet már több sikeres lakossági kampányt szervezett, ilyen volt például a 2018 júliusában zajlott Műanyagmentes Július, amely egy nemzetközi kezdeményezés a Plasticfree July magyarországi meghonosítása volt. 2017 óta már több alkalommal szerveztek szívószálmentes augusztust, aminek hatására rengeteg magyarországi étterem hagyta el a szívószál automatikus használatát az italokban.

2018 novemberében szervezték meg első alkalommal a Zöldülők Vására[7] nevezetű eseményt, ahol kizárólag olyan termékekkel ismerkedhettek a látogatók, amik a környezettudatos életmódhoz kapcsolódnak. A vásár alatt workshopokon is részt vehettek a látogatók, ahol megismerkedhettek további zöld megoldásokkal. Az eseményt 2019-ben is megrendezték a nagy sikerre való tekintettel.

A Fenntartható étterem minősítés

Ahhoz, hogy egy étterem jelentkezését a szervezet elfogadja meg kell felelnie hét alapkövetelménynek:

  • Legalább két vegetáriánus főfogást kell kínálniuk.
  • Az alapanyagok 30%-ának Magyarországon termeltnek kell lennie.
  • Legalább egyféle alapanyagnak bio minősítéssel rendelkezőnek kell lennie.
  • Legalább egy környezetbarát minősítéssel rendelkező tisztítószert kell használniuk.
  • Nem használnak pálmaolajat.
  • Nem használnak polisztirol csomagolóanyagot.
  • Csak kérésre adnak szívószálat.
  • Folyamatosan törekszenek a környezetterhelésük csökkentésére.

Ha ezek mindegyikének megfelel, akkor töltheti ki a vendéglátóegység a kérdőívet, ami három téma köré rendeződik:[8]

I. Étel-ital (az alapanyagok mennyire fenntartható gazdálkodásból származnak)

II. Működés (víz-, energiafogyasztás, hulladék, kemikáliák használata, megközelíthetőség)

III. Társadalom (az étterem hogyan bánik a személyzettel, helyi lakossággal, foglalkoztat-e hátrányos helyzetű alkalmazottat)    

Jegyzetek

  1. Indul a Jövő-t-Evő programsorozat!. ReCity Magazin. (Hozzáférés: 2016. január 29.)
  2. Zöldövezet. www.zoldovezet.info. (Hozzáférés: 2016. január 29.)
  3. Összehozni a termelőt a vendéglőssel - új kezdeményezés a Felelős Gasztrohőstől és a YouTyúktól - Dining Guide (hu-HU nyelven). Dining Guide. (Hozzáférés: 2016. január 29.)
  4. Klára, Csémi: Gazdaság - Rapid randi gasztronyelven (hu-HU nyelven). NOL.hu. (Hozzáférés: 2016. január 29.)
  5. Gasztrohős Palánták program - Felelős Gasztrohős (magyar nyelven). (Hozzáférés: 2019. július 25.)
  6. Cégeknek - Felelős Gasztrohős (magyar nyelven). (Hozzáférés: 2019. július 25.)
  7. Zöldülők Vására - Felelős Gasztrohős (magyar nyelven). (Hozzáférés: 2019. július 25.)
  8. Mitől “zöld” egy étterem? - Dining Guide (hu-HU nyelven). Dining Guide. (Hozzáférés: 2016. január 29.)

További információk