Ugrás a tartalomhoz

Európai irányelv

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen Turokaci (vitalap | szerkesztései) 2019. október 10., 20:29-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (Visszavontam az utolsó  változtatást (2001:4C4C:2254:3900:597E:9653:A6B9:1E6D), visszaállítva Atobot szerkesztésére)

Az európai irányelv (angolul directive) olyan Európai Uniós közösségi jogi aktus, amely az elérendő célok tekintetében kötelezi az érintett tagállamokat, ugyanakkor a cél megvalósításának konkrét formáját, a megfelelő eljárások és eszközök megválasztását, valamint a saját jogrendszerbe való beillesztését átengedi a tagállamoknak. A rendelettel (regulation) szemben, a tagállamok kötelesek nemzeti jogalkotásuk útján az irányelvnek megfelelő nemzeti jogszabályokat megalkotni, mégpedig előírt határidőn (ú.n. átültetési határidőn) belül.

Az irányelv végrehajtása akár új nemzeti jogszabály elfogadásával, akár meglevő jogszabály(ok) módosításával illetve kiegészítésével megvalósítható. Az irányelvek – a rendeletekhez képest – általában kevésbé részletesek, céljuk elsősorban az elvárt szabályozás általános elveit tartalmazzák.

Források

  • Horváth Zoltán: Kézikönyv az Európai Unióról (HVG-ORAC, 2005) 256–257. oldal.