Ugrás a tartalomhoz

Etnobotanika

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen Wutsje (vitalap | szerkesztései) 2019. november 20., 22:56-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (rv cross wiki spam, see https://tools.wmflabs.org/guc/?by=date&user=2003%3AE5%3AEF10%3A6701%3AD0BC%3A65E8%3AE2E0%3AD88C)

Az etnobotanika elsősorban a néprajz tudományos feldolgozásával foglalkozó néprajztudomány (etnológia) és a növénytan (botanika) közös érdeklődési és kutatási területe. Többek között annak leírásával és feltárásával foglalkozik, hogy különféle növényeknek mi a szerepe és jelentősége egy népcsoport vagy egy társadalmi csoport életében, kultúrájában (például táplálkozásában, építkezésében, használati tárgyainak készítésében, műalkotásaiban, hiedelmeiben, vallási, gyógyítási és egyéb szokásaiban). A növényvilág az emberiség természetes környezetének részét képezte korábban és képezi jelenleg is, így a történelem során sokrétű kapcsolat alakult ki a növények és az emberek között, ennélfogva nem csak néprajzkutatók és botanikusok, hanem például orvosok, gyógyszerészek, antropológusok, nyelvészek is foglalkoznak etnobotanikával a saját tudományterületük szempontjából.

"Az alapvetően az emberrel és az őt körülvevő természetes környezettel, ezen belül is az ember és a növényvilág között kialakult sokrétű kapcsolattal foglalkozó tudományt az idők során különféle ismeretekkel rendelkező szakemberek (botanikusok, orvosok, néprajzkutatók, antropológusok stb.) művelték. A téma iránti érdeklődésükkel más és más kérdésekre kerestek választ, ennek megfelelően e diszciplina feladatát is eltérően határozták meg." (Babulka Péter)[forrás?]

Források

További információ

  • Gunda Béla: Borbás Vince és a magyar ethnobotanika. Ethnographia, LXXXII. évf. 1. sz. (1971) 1–13. o.