Ugrás a tartalomhoz

Erdőrendezés

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen InternetArchiveBot (vitalap | szerkesztései) 2018. november 14., 22:48-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (1 forrás archiválása és 0 megjelölése halott linkként. #IABot (v2.0beta10))

Az erdőrendezés vagy erdőtervezés az erdőgazdálkodás egyik részterülete, amelynek célja az erdőterületek térképezése, az erdőalkotó faállomány felbecslése és felmérése (faméréstan), ezeken keresztül végső soron az erdő fahozam-szabályozásának tervezésére irányuló mérnöki tevékenység. Az erdőrendezés fontos alapvetése a hosszú távú gazdaságosságot (fatermés, élőfakészlet újratermelése), a környezetvédelmiökológiai, vadgazdálkodási stb. szempontokat biztosító távlati üzemterv vagy ún. távlati erdőkép elkészítése, amely tízéves ütemekben rögzíti egy erdőterület vagy erdőrészlet rendezési folyamatát. Az erdőrendezési üzemterv a területi adatokból, a termőhely minőségéből és a faállományból kiindulva megállapítja a hosszú távon kitermelhető famennyiséget, valamint az ezzel párhuzamosan elvégzendő erdőnevelési és erdőtelepítési munkálatokat.

Az erdőrendezési üzemtervek elkészítése Magyarországon a földművelésügyi minisztérium alá tartozó, tíz területi kirendeltség munkáját irányító Állami Erdészeti Szolgálat (korábban Erdőrendezési Szolgálat) feladata, s az erdőfelügyelőségek ellenőrzik az üzemtervekben foglalt tennivalók végrehajtását.

Források

  • Mezőgazdasági lexikon I. (A–K). Budapest: Mezőgazdasági. 1982. 421. o.  
  • Magyar nagylexikon VII. (Ed–Fe). Főszerk. Rostás Sándor, Szlávik Tamás. Budapest: Magyar Nagylexikon. 1998. 423. o. ISBN 963-85773-5-5  

További információk