Eldgjá

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen 178.48.168.19 (vitalap) 2013. április 17., 10:21-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (-egy (magyartalan))

Az Eldgjá vulkanikus hasadékvölgy Izland déli részén. Az Eldgjá és a Katla vulkán is egy nagyobb vulkanikus rendszernek a része.[1] Az Eldgjá Landmannalaugar és Kirkjubæjarklaustur közt húzódik. Az Eldgjá a legnagyobb vulkanikus hasadékvölgy a világon. Harminc kilométer hosszú, 270 méter mély és legszélesebb pontján 600 méter széles. 1893-ban fedezte fel Þorvaldur Thoroddsen. Az először dokumentált 934-es kitörése hozta létre a történelem során képződött legnagyobb kiömléses bazaltmezőt. A lávamező kiterjedése eléri a 800 négyzetkilométert. Egyes becslések szerint akár 18 km³-nyi vulkanikus anyag is a felszínre kerülhetett.[2] Az Ófærufoss vízesés a völgyben található.

Nevének jelentése

Az Eldgjá neve izlandi nyelven azt jelenti, hogy: "tűzkanyon".


Fordítás

Ez a szócikk részben vagy egészben az Eldgjá című angol Wikipédia-szócikk ezen változatának fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.

Források