Ugrás a tartalomhoz

Tölgyes-apróbagoly

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen Turokaci (vitalap | szerkesztései) 2019. december 6., 23:48-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (→‎Források)
Deltote deceptoria
Természetvédelmi státusz
Nem szerepel a Vörös listán
Rendszertani besorolás
Ország: Állatok (Animalia)
Törzs: Ízeltlábúak (Arthropoda)
Altörzs: Hatlábúak (Hexapoda)
Osztály: Rovarok (Insecta)
Rend: Lepkék (Lepidoptera)
Család: Bagolylepkefélék (Noctuidae)
Alcsalád: Eustrotiinae
Nem: Deltote
Faj: D. deceptoria
Tudományos név
Deltote deceptoria
(Scopoli, 1763)
Hivatkozások
Wikifajok
Wikifajok

A Wikifajok tartalmaz Deltote deceptoria témájú rendszertani információt.

Commons
Commons

A Wikimédia Commons tartalmaz Deltote deceptoria témájú médiaállományokat és Deltote deceptoria témájú kategóriát.

A lepke hernyója

A Deltote deceptoria (angolból fordított nevén: szép márványbagoly) a rovarok (Insecta) osztályának a lepkék (Lepidoptera) rendjéhez, ezen belül a bagolylepkefélék (Noctuidae) családjához tartozó faj.

Elterjedése

Közép- és Dél-Európában, Oroszország európai részén elterjedt. A faj hiányzik a Brit-szigeteken (kivéve a nyári bevándorlókat), Skandinávia nagy részén és Észak-Oroszországban. A faj jellegzetes lakója a nyitott, meleg gyepeknek, bokrok és fák közti tisztásoknak.

Megjelenése

  • lepke: a fej, tor és potroh, valamint az első szárny sötét barna vagy fekete színű elszórt fekete és fehér pikkelyekkel, két fehér hullámos sávval, a szárnyfesztávolsága: 23–25 mm. A hátsó szárnyak barnás szürkék
  • hernyó: zöld, hátul egy kicsit világosabb
  • a báb: sárgás barna és zömök.

Életmódja

  • nemzedék: egy vagy két nemzedéke van egy évben, második nemzedék csak a kedvező éghajlati területeken lehet. Az első nemzedéke áprilistól július közepéig jelenik meg, az esetleges második generáció júliustól augusztus végéig. A báb telel át, a bebábozódás a talajon zajlik le.
  • hernyók tápnövényei: fűfélék, mint például a réti komócsin (Phleum pratense) és más mezei füvek és alkalmanként a lágyszárú növények.

Fordítás

  • Ez a szócikk részben vagy egészben a Buschrasen-Grasmotteneulchen című német Wikipédia-szócikk fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.