Charter

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen Holdkóros (vitalap | szerkesztései) 2020. szeptember 20., 02:50-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól.
Bolgár charter légitársaság egyik MD-82-es repülőgépe

A charter fogalmat elsősorban a főleg a légi forgalomban elterjedt szállítási formára használjuk, és bérelt járatot jelent. Ezen kívül használatban van az angolul elsődleges jelentése is magyarul, ahol viszont szerződést, alapszabályt, okiratot jelent.

A charter járatok közvetlenül a célállomásra tudják juttatni az utasokat, a menetrend szerinti járatoknál alacsonyabb áron, ezért kedvelt utazási forma. A charter gépeken általában nincsenek osztályok, és rendszerint nemdohányzó járatokat indítanak. A charter-járatokra vonatkozó szabályok megegyeznek a légi közlekedésben általánosan alkalmazottakkal.

A charter járatot kétféle módon lehet üzemeltetni:

  • Az egyik módszer szerint a charter járatokat azokra szakosodott légi forgalmi társaságok üzemeltetik.
  • A másik esetben a menetrend szerinti járatokat üzemeltető légitársaságok a csúcsszezon idején charter járatokat indítanak, hogy ilyenkor is kiszolgálják a nagyszámú utasforgalmat.

Az utazási irodák a légitársaságoktól bérelik a gépeket. A charter helyeket szállásaikhoz foglalják, ezért általában ezeket a jegyeket csomagárban, az utazási ajánlatuk részeként árusítják.[1] Lásd pl. Novák Attila: Theodor Herzl c. könyvében (Vince Kiadó Kft., Budapest, 2002.)

Magyarországon 1990-ben Tésy János indította el az első turizmust érintő járatokat Kréta, Rodosz, Korfu desztinációkkal.

  1. Google Fordító. translate.google.com. (Hozzáférés: 2016. február 26.)