Belvíz

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen Crimea (vitalap | szerkesztései) 2020. április 20., 09:39-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (Visszaállítottam a lap korábbi változatát 2001:4C4C:1121:3D00:C0EB:5F6:2EE:4135 (vita) szerkesztéséről KMBot szerkesztésére)

A belvíz olyan állóvíz, amely nagyobb esőzések, hirtelen hóolvadás vagy a talajvíz szintjének emelkedése miatt keletkezik. Azért nem tud természetes módon elszivárogni, mert a talaj felső rétegében a talaj szabad pórusai vízzel telítődnek. Ha a belvíz hosszabb ideig van jelen, a mezőgazdaságban kárt okoz azzal, hogy a kultúrnövények gyökérzete a tartósan vizes közegben károsodik.

A belvíz által okozott károk megelőzése érdekében végzett műszaki tevékenységek összessége a belvízrendezés. Ennek elemei a víz gyorsabb lefolyását segítő csatornarendszer, a csatornák útjában lévő tereptárgyak vízáteresztését biztosító átereszek, csőzsilipek és bújtatók, illetve a belvizeket a magasabb vízszintű csatornákba vagy folyókba beemelő szivattyútelepek.

Források

Új magyar lexikon I. (A–C). Szerk. Berei Andor és 11 tagú szerk.bizottsága. Budapest: Akadémiai. 1960.

Sablon:Csonk-víz