Alaverdi kolostor

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen Hkoala (vitalap | szerkesztései) 2019. április 14., 17:24-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (A világörökségi javaslati listán szereplő helyszínek kategória eltávolítva; Grúzia javasolt világörökségi helyszínei kategória hozzáadva (a HotCattel))
A helyszín szerepel az UNESCO világörökségi javaslati listáján
Alaverdi kolostor
VallásGrúz ortodox egyház
Építési adatok
Építése11. század
TelepülésAkhmeta
Elhelyezkedése
Alaverdi kolostor (Grúzia)
Alaverdi kolostor
Alaverdi kolostor
Pozíció Grúzia térképén
é. sz. 42° 01′ 57″, k. h. 45° 22′ 38″Koordináták: é. sz. 42° 01′ 57″, k. h. 45° 22′ 38″
Térkép
A Wikimédia Commons tartalmaz Alaverdi kolostor témájú médiaállományokat.
SablonWikidataSegítség

Alaverdi székesegyháza (grúz: ალავერდი მონასტერი) egy grúz ortodox kolostor, 25 km-re Akhmetától, a Kakheti régióban kelet Grúziában.

Alaverdi

Története, építészete

A kolostor egyes részei a 6. századból származnak. A mai katedrális nagyrészt a 11. században épült. A kolostor alapítója egy asszír szerzetes Alaverdeli József (Yoseb Amba), aki Antiochiából (Törökországból) érkezett és letelepedett Alaverdiben, ami akkoriban egy kis falu volt. A 11. század elején III.Kvirike Kakheti hercege építtetett egy katedrálist -amely a ma ismert Alaverdiben székesegyház- a korábbi kis Szent György templom helyére. A magassága több mint 55 méter így az Alaverdi székesegyház a második legmagasabb egyházi épület Grúziában, a nemrég felszentelt Tbiliszi Szameba székesegyház mögött. A környező táj egy termékeny folyóvölgy a háttérben a Kaukázussal teszi teljesebbé az összhatást. A területen, amelyet egy erődített fal vesz körül lakóház, a kolostori étkező, borospincék, fürdők is találhatók.

Események

Az Alaverdi székesegyház életének legfőbb eseménye az éves Alaverdoba vallási ünnep .

Fordítás

Ez a szócikk részben vagy egészben az Alaverdi Monastery című angol Wikipédia-szócikk fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.

Források