Ugrás a tartalomhoz

4chan

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen JSoos (vitalap | szerkesztései) 2021. január 29., 17:37-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól.
4chan
Képernyőkép a 4chan /b/ táblájáról
Képernyőkép a 4chan /b/ táblájáról
Vállalkozás típusaképtábla
Oldal típusaképtábla
Elérhető nyelv(ek)angol
Alapítva2003. október 1.
Tulajdonos
  • Hiroyuki Nishimura
  • Christopher Poole
AlapítóChristopher Poole
URLwww.4chan.org
Kereskedelmi?igen
Regisztrációnincs
Státuszaktív
Hivatalos bloghttp://blog.4chan.org/
Alexa-helyezés782 (2019. augusztus 11.)
A Wikimédia Commons tartalmaz 4chan témájú médiaállományokat.

A 4chan egy angol nyelvű képtábla (imageboard) weboldal. A felhasználók alapvetően névtelenül tehetnek közzé képeket és szövegeket, a legfrissebb tartalom pedig mindig a listázás tetején jelenik meg. Az oldal fel van osztva különböző panelekre, avagy alfórumokra, amelyeknek más és más témaköre valamint szabályzata van. Az legnagyobb forgalmú /b/ panel például néhány alapvető törvényi kényszertől eltekintve gyakorlatilag szabályozatlan.[1] A felhasználók névtelenül, regisztráció nélkül tudnak közzétenni bármit az oldalon (természetesen az adminok számára van regisztráció). Számos internetes mém elterjedésének kiindulópontja, mint például amilyen a "lolcat" vagy a "Rickrolling" és több hasonló. A névtelen közösség kreatív és olykor provokatív megnyilvánulásai az oldal története során többször felkeltették a média érdeklődését is.[2][3]

Történet

Christopher Poole, az oldal alapítója

A 4chant 2003-ban hozta létre az akkor 15 éves Christopher Poole[m 1] New York-i szobájában. Az oldal célja kezdetben az volt, hogy főként anime és manga témájú beszélgetéseket lehessen folytatni, és így a Japánban népszerű Futaba Channel (2chan) angol nyelvű változata legyen. Az oldal elkészítéséhez a Futaba Channel forráskódját használta annyi változtatással, hogy a japán szövegeket lefordította angolra. Kezdetben két tábla létezett a /a/ és a /b/, amikből az első általánosan anime, a második pedig szabadabb beszédtémájú volt.

Megjegyzések

  1. A 4chanes közösség gyakran "moot"-ként utal rá.

Hivatkozások

  1. 4chan - /b/ szabályzat (angol nyelven). (Hozzáférés: 2017. március 7.)
  2. Az internet segglyuka. Index.hu, 2011. február 16. (Hozzáférés: 2017. március 7.)
  3. Manipulálták a Time online szavazását: mi a "péniszárvíz"?. hvg.hu, 2009. április 28. (Hozzáférés: 2017. március 7.)

További információk