„Körosztási test” változatai közötti eltérés

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Tartalom törölve Tartalom hozzáadva
Új oldal, tartalma: „A '''körosztási testek''' a matematikában, azon belül az algebrai számelméletben a racionális számok testének egy egységgyökkel való bővítéseként előálló testek, azaz a <math>\mathbb Q(\zeta_n)</math> testek, ahol <math>\zeta_n</math> egy primitív ''n''-edik egységgyök. A körosztási testek számos tulajdonsága, például a Algebrai számelmélet#Diszkrimin…”
(Nincs különbség)

A lap 2023. június 11., 21:00-kori változata

A körosztási testek a matematikában, azon belül az algebrai számelméletben a racionális számok testének egy egységgyökkel való bővítéseként előálló testek, azaz a testek, ahol egy primitív n-edik egységgyök. A körosztási testek számos tulajdonsága, például a diszkrimináns vagy az elágazási viselkedés explicit módszerekkel meghatározható.

A bővítés Galois, és a Galois-csoport izomorf a csoporttal, speciálisan Abel-csoport. Ennek az állításnak a megfordítása is igaz: ez a Kronecker–Weber-tétel, ami kimondja, hogy a racionális számok bármely véges Galois-bővítése beágyazható egy körosztási testbe, ha a Galois-csoport Abel. Emiatt a körosztási testek a számtestek elméletének alapvető építőköveiként szolgálnak.

Források