Állampolgársági feltétel az Amerikai Egyesült Államok alkotmányában
Az Amerikai Egyesült Államok alkotmányában szereplő állampolgársági feltétel az elnöki tisztség betöltésének egyik alkotmányos kritériuma.[1] Az állampolgársági feltétel az alkotmány II. cikkének 1. paragrafusában szerepel, és így szól:
„Elnökké csak olyan személy választható, aki az Egyesült Államok állampolgáraként született, vagy a jelen alkotmány elfogadása idején az Egyesült Államok állampolgára[* 1]”
Az eredeti angol szövegben az „Egyesült Államok állampolgáraként született” fordulatot a „natural born Citizen [...] of the United States” szavak fejezik ki, és ezek értelmezése vitára ad okot.
Keletkezéstörténet
[szerkesztés]A függetlenségét frissen kivívott Egyesült Államok alkotmányozó politikusai aggódtak, hogy ha az elnöki tisztséget olyan személy töltené be, aki nem született amerikai állampolgár, akkor kétség merülhetne fel a fegyveres erők főparancsnokának lojalitásával kapcsolatban.[2][3] A gondolat, hogy az elnöki tisztség betöltéséhez a szokásosnál szigorúbb állampolgársági feltételt kell szabni, először John Jaynek, a Legfelsőbb Bíróság későbbi főbírájának George Washingtonhoz intézet levelében került elő.[4] Jay így fogalmazott: „Hadd javasoljam, hogy [...] az amerikai fegyveres erők főparancsnoka csak született állampolgár [lehessen]”.[* 2] Jay javaslatát az alkotmányozó nemzetgyűlés egy 11 tagú bizottsága a fenti szöveggel öntötte szavakba, és ezt a megfogalmazást aztán elfogadta a teljes alkotmányozó nemzetgyűlés, és ratifikálták az államok is.[3]
Az alkotmány elfogadásakor persze az ország vezető politikusai közül senki sem volt született amerikai állampolgár, hiszen valamennyien az Egyesült Államok megalakulása előtt születtek, ezért szükséges volt kivételt tenni a korlátozás alól azok számára, akik ugyan nem az Egyesült Államok polgáraként születtek, de az alkotmány elfogadásakor az ország állampolgárai voltak. (Az 1790-ben született John Tyler volt az első elnök, aki az alkotmány 1789-es elfogadása után született.[5][* 3])
A „natural born” kifejezés jelentése
[szerkesztés]Az alkotmányban szereplő „natural born” kifejezés magyarul nagyjából azt jelenti, hogy „született”. A fordulat a Brit Birodalom törvényeiből ered.[3] Az 1730-as British Nationality Act (brit állampolgársági törvény) például kimondja, hogy azok a gyermekek, akik a Brit Birodalom területén kívül születtek, de apjuk brit alattvaló, maguk is „natural born” brit alattvalók.[7]
Az alkotmány életbe lépését követő évben, 1790-ben az amerikai kongresszus állampolgársági törvényt alkotott, és ez kimondta: az Egyesült Államok állampolgárainak külföldön világra jött gyermekei született („natural born”) állampolgárok, amennyiben az apa egy ponton az Egyesült Államokban lakott.[8]
Források
[szerkesztés]- Az Amerikai Egyesült Államok alkotmánya. [2016. június 18-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2016. január 12.)
Megjegyzések
[szerkesztés]- ↑ Az eredeti szövegben: „No Person except a natural born Citizen, or a Citizen of the United States, at the time of the Adoption of this Constitution, shall be eligible to the Office of President”
- ↑ Az eredeti levélben: „Permit me to hint, [...] that the Command in chief of the american army shall not be given to [...] any but a natural born Citizen.”
- ↑ Történelmi irónia, hogy miközben a született állampolgársági feltételt épp azért vették be az alkotmányba, hogy megakadályozzák a hazához hűtlen személyek elnöki pozícióba jutását, Tyler, az első olyan elnök, aki született amerikai állampolgár volt, később az Unió és a Konföderáció közötti háborúban az Egyesült Államokkal ellenséges oldalra állt, sőt még be is választották a Konföderáció kongresszusába.[6]
Jegyzetek
[szerkesztés]- ↑ Is Ted Cruz a 'natural born Citizen'? Not if you're a constitutional originalist.. latimes.com. (Hozzáférés: 2016. január 12.)
- ↑ Joseph Story: Article 2, Section 1, Clause 5: Commentaries on the Constitution 3:§§ 1472--73. press-pubs.uchicago.edu. (Hozzáférés: 2016. április 21.)
- ↑ a b c On the Meaning of “Natural Born Citizen”. harvardlawreview.org. (Hozzáférés: 2016. április 21.)
- ↑ Founders Online: To George Washington from John Jay, 25 July 1787. founders.archives.gov. (Hozzáférés: 2016. április 21.)
- ↑ Foreign Born US Presidents. www.usanewsandinformationservice.com. [2016. április 16-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2016. április 21.)
- ↑ Kelly, John. „John Tyler, traitor? Well, yes, actually ...”, Washington Post, 2013. február 24. (Hozzáférés: 2021. január 12.) (angol nyelvű)
- ↑ British Nationality Act 1730. www.uniset.ca. (Hozzáférés: 2016. április 21.)
- ↑ Naturalization laws 1790-1795. www.indiana.edu. [2016. április 14-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2016. április 21.)