Vita:Madarak
Új téma nyitása
Ebből a szócikkből szerepelt érdekesség a kezdőlapon a következő szöveggel: Tudtad-e, hogy… |
négylábú
[szerkesztés]Akárhogy is, tök furcsa azt olvasni, hogy a madarak négylábúak :) SyP 2007. április 24., 14:34 (CEST)
- Már törlöm is, mert az igaz, hogy oda tartozik, de számomra is ellentmondásos. VC-s 2007. április 24., 16:02 (CEST)
- Jaj, ne töröld, nem azért mondtam :) SyP 2007. április 24., 18:23 (CEST)
- Nem a te írásod miatt töröltem, amióta idajöttem, azóta iritál, csak mindig úgy voltam, hogy egyszer az egész oldalt gatyába kellene rázni, de mindig találtam valami indokot, ami miatt Hej rá érek arra még. Szerintem várjunk vele, ha valaki reklamálja akkor visszateszem. Egyébként is valahol itt a Wikin azt olvastam, hogy nem feltétlen kell minden taxo lépcsőt feltüntetni. A másik kedvencem a emésztőkészülék, mindig a légzőkészülék jut az eszembe róla. VC-s 2007. április 24., 22:08 (CEST)
- A madarak, bármilyen hülyén is hangzik, tényleg a négylábúak (Tetrapoda) közé tartoznak. Lásd még George Orwell Állatfarmjának idevágó passzusát. Amúgy a kígyók is négylábúak, róluk talán még nehezebb elhinni. Az emésztőkészüléket pedig talán még én írtam, a könyv, amiből dolgoztam (Összehasonlító anatómiai praktikum, Nemzeti Tankönyvkiadó Rt., Budapest, 2001), használja így, talán a latin apparatus digestorius tükörfordításaként. Amúgy beszél légzőkészülékről (és húgyivarkészülékről) is! - Don golgi 2007. május 28., 00:30 (CEST)
A modern rendszerek, a hagyományos három alosztállyal szemben (Ratitae, Impennes, Carinatae), amelyek a szegycsont és a szárny szerkezetén alapulnak, inkább a koponyaszerkezet alapján különítenek el két alosztályt: a Paleognathae-be tartoznak a Struccalakúak és a Tinamualakúak, a Neognathae-be pedig minden más madárrend. Átrendezzem őket, vagy egyelőre hagyjuk meg a hagyományos rendszert? - Don golgi 2007. június 8., 18:39 (CEST)
- Rendezd nyugodtan, itt már úgy szerepel: http://hu.wikipedia.org/wiki/A_madarak_rendszerez%C3%A9se VC-s 2007. június 8., 19:02 (CEST)
- Ha van ilyen szócikk, akkor lehet, hogy az itt szereplő rendszer helyett elég lenne egy egyszerű link arra a szócikkre. - Don golgi 2007. június 8., 19:55 (CEST)
- Erre szoktam azt mondani, hogy az se zavar ha ott van, de az se ha átirányítod, ha valaki hiányolja majd jelzi. VC-s 2007. június 8., 20:13 (CEST)
Származás
[szerkesztés]Én úgy tudom, újabban a madarak ősének nem az Archaeopteryx-et, hanem más, szintén Therapoda dinosaurusokat tartják (pl: Microraptor, Sinosauropteryx). Az Archaeopteryx pedig a madaraktól függetlenül fejlődött ki, sőt megélte az első igazinak tekinthető madarak kialakulását. Legalábbis nekünk ezt mondták állattanon.:) Viszont a Wikipédiában ez sehol sincs így. (az angol verzióban sem) Átírjam az de vonatkozó részt vagy inkább ne? Kenadra vita 2009. május 10., 17:31 (CEST)
- Én azt olvostam a könyvekben hogy az Archaeopteryx a madarak közvetlen őse. Csőröscsuka vita 2021. szeptember 1., 16:05 (CEST)
- Jelenlegi tudásunk szerint a madarak ősei az Archaeopteryxet is tartalmazó Avialae csoport leszármazottai, viszont magát az Archaeopteyxet nem tekintjük sem a modern madarak közvetlen ősének, sem az első ismert madárnak (mint ahogy azt a bevezető állítja, ezt bátorkodom kijavítani). Viszont a Kenadra által említett Microraptorról és a Sinosauropteryxről is ugyanez mondható el. TheBlackCaiman vita 2022. augusztus 1., 15:17 (CEST)
A Tudakozóban kérdezték, bele kéne dolgozni a cikkbe
[szerkesztés]: Hogyan tájékozódnak a madarak?
Itt találsz erről érdekes információkat:
- Delira. Le Peuple Migrateur, Az ELTE TTK HÖK hetilapja, Tétékás Nyúz » Archívum » xxvii. félévfolyam » 10. szám, Természet-tudomány-technika (2004. február 12.)
Ezt írják:
„Még a Dél-Afrikából visszatérő madarak is legtöbbször megtalálják a költőhelyüket. Bár sok esetben csapatosan repülnek, és az öregebb madarak tudják az utat, néhány madár egyedül utazik életében először, és mégsem téved el. Hogyan lehetséges ez? Az egyik elmélet szerint a madarak képesek érzékelni a Föld mágneses mezejét, és ezáltal meg tudják különböztetni az égtájakat. Galambokkal végzett kísérletek azonban nem támasztották alá ezt az elgondolást. A modern műszerek kimutatták, hogy a Föld mágneses mezejének csak elenyésző befolyása van az állatokra. Egy másik teória szerint a madarak a fény segítségével tájékozódnak, pontosabban a Nap, a Hold és a csillagok helyzete alapján. Ezt az elméletet kísérletek is igazolják, amelyeket több madárfajjal is elvégeztek: a tavaszi ill. őszi költözési időszakban kör alakú madárházba helyezett madarak ugyanabba az irányba repültek, mint költözéskor. Csak az ég alapján tudtak tájékozódni, mert azt látták a ketrecből. Pontosan meghatározták az irányt a Nap helyzetéből, ill. éjszaka a csillagokéból. Amikor pedig megfelelően elrendezett tükrökkel megváltoztatták a Nap helyzetét, a madarak is ennek megfelelően változtattak irányt. A radarral végzett vizsgálatok szintén azt mutatják, hogy a madarak a csillagok alapján tájékozódnak, ami – ma már tudjuk – nem egyedülálló az állatvilágban: pl. a tengeri teknősök is ezzel a módszerrel navigálnak. A Nap helyzete még borús időben is segít, csak a nagy köd lehet akadályozó tényező.
A költőhely közvetlen közelében már nincs szükség az égi iránytűre – a különböző tereptárgyak segítenek az emlékezésben. A kirepült fiókák is általában egy ideig még a szüleikkel maradnak, hogy megtanulják felismerni a fészkük környezetét. A fészekhagyó madarak fiókái (mint pl. a récék és ludak) saját megfigyeléseik alapján ismerik meg a környezetüket.”
- Egy elmélet szerint a tájékozódásban is szerepet játszhat a madarak szemében található fésűszerv, ennek a módját viszont még nem ismerik (lehet h a fésűszerv retinára eső árnyéka segíti őket, de ez egyelőre csak feltételezés). Kenadra vita 2009. szeptember 19., 18:11 (CEST)