Ugrás a tartalomhoz

Szerkesztő:Társkereső/próbalap

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából

A válás világnapját az www.ujszerelem.hu társkereső oldal üzemeltetői keltették életre 2015-ben, azzal a céllal, hogy megmutassák, a válás után is van élet! Ma Magyarországon minden 2-ik házasság válással végződik, ezért fontos foglalkozni a témával. A válás világnapjának nem célja a válásra való buzdítás, sokkal inkább annak hirdetése, hogy elválni szépen, kiabálás és veszekedés nélkül is lehetséges, törekedve a win-win helyzetre és arra, hogy a gyerekek ne sérüljenek!

A válás világnapja - november 24.[szerkesztés]

Válásról számokban[szerkesztés]

Évente több mint 20 ezer válást tartanak nyilván hazánkban, aminek köszönhetően a kétezres évek közepe óta már több elvált vagy egyedülálló felnőtt él az országban, mint házas. Egy felmérés szerint az elvált nők nagy része leginkább felszabadultságot érez válását követően, a férfiaknál inkább a csalódottság és a magány dominál – derült ki a társkereső oldal felméréséből, melyben több mint ezer elvált társkereső osztotta meg tapasztalatait az oldal üzemeltetőivel. Egy házasságot lezárni nem könnyű, új partnert találni pedig legalább olyan nehéz, ha nem nehezebb.

A gyerekek érintettsége[szerkesztés]

A válások jelentős részében gyerek is érintett – Magyarországon minden harmadik gyermek megéli élete során a szülei párkapcsolatának megszűnését. A felmérésben résztvevő nők kétharmada, míg a férfiak háromnegyede értett azzal egyet, hogy a közös gyermek mindig megsínyli a válást. Úgy tűnik tehát, hogy a szülők eleve belekalkulálják a válás „árába” a gyerek sérülését, traumáját. Ezzel pedig sok esetben bűntudatot, lelkiismeret furdalást keltenek magukban és a másikban, mi több, nem egyszer a válási folyamat elhúzódását is előidézik (a gyerek miatt meggondolják magukat vagy elodázzák a megromlott párkapcsolat lezárását).

Szakértői vélemény[szerkesztés]

A kutatásában részt vett Gyurkó Szilvia gyerekjogi szakértő szerint nagyon fontos hogy a szülők tisztában legyenek azzal, hogy a válás nem feltétlenül súlyos trauma a gyereknek. A válás minősége, a viták, konfliktusok száma és minősége, a válással együtt járó függő helyzetek okozta bizonytalanság és kiszolgáltatottság időtartama a meghatározó számukra. Ha azonban a szülők oda tudnak figyelni a gyerekük szükségleteire és érdekeire, akár pozitív üzeneteket is taníthatnak a gyereküknek a válással: együttműködésről, erőszakmentes konfliktusfeloldásról, vitarendezésről. Ennek felismerése segítheti a szülőket a válás miatt bűntudatuk leküzdésében és megerősítheti őket abban, hogy az tud elég jó szülője lenni a gyerekének, aki jól érzi magát a bőrében, párkapcsolatában.

A kutatás eredményei[szerkesztés]

A kutatás eredményeiből kiderül, hogy a férfiak legtöbbször magányos farkasként próbálnak megküzdeni a házasság felbomlásának traumájával. A kérdőívet kitöltő férfiak 40%-a egyáltalán nem fordult segítségért, tanácsért sem környezetéhez, sem szakemberhez válása idején. A nők jóval gyakrabban vesznek igénybe segítőt, de legtöbb esetben ők sem szakemberhez (pszichológushoz, ügyvédhez), hanem családtagokhoz, barátokhoz fordulnak ilyen esetben. „Ezek az adatok azért is elgondolkodtatók, mert a segítők jelentősen le tudnák rövidíteni a házasság lezárása miatti gyász időszakát, támogatást tudnának adni az érintetteknek a válási krízis feldolgozásában, és abban is, hogy hamarabb találjon vissza az érintett egy harmonikus felnőtt párkapcsolatba” – teszi hozzá Gyurkó Szilvia, a Rám is gondoljatok – a gyerekközpontú válás lépései c. könyv szerzője.

Válás utáni lelki állapot[szerkesztés]

A nők leginkább a felszabadultságot, a férfiak inkább a csalódottságot és a magányt említik meg legelső helyen válásukat követően. A nők sokkal optimistábbak, náluk jóval magasabb azok aránya, akik örömmel és várakozva néznek a jövő elé. „Ezek az adatok megerősítik azokat a nemzetközi vizsgálati eredményeket, amelyek szerint a válás előtti időszakot a nők élik meg küzdelmesebbnek és fájdalmasabbnak, míg a férfiak általában a válás után vannak rosszabbul. Nagyon fontos lenne, ha erre maguk az érintettek is oda tudnának figyelni. A szívinfarktus, más betegségek és lelki problémák aránya ugyanis ugrásszerűen megnő a frissen elvált férfiak körében” – hívja fel a figyelmet a veszélyekre Gyurkó Szilvia.

Konklúzió[szerkesztés]

Nem az a kérdés tehát, hogy elváljunk-e vagy sem, hanem hogy hogyan rendezzük életünk kisebb-nagyobb kríziseit, hogyan figyelhetünk oda a gyerekeinkre minden élethelyzetben, s nem utolsó sorban hogyan vehetjük sikeresen azokat az akadályokat, amiken átlépve egy boldogabb és kiegyensúlyozottabb jövő várhat ránk. [[Kategória: Magyar weboldalak]]

Források[szerkesztés]

További információk[szerkesztés]

Kapcsolódó szócikkek[szerkesztés]