Szerkesztő:Bajnoczki/Könnyűipar

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából

A könnyűipar olyan feldolgozóipari ágazatok gyűjtőneve, amelyek jellemzően polimer alapanyagokból gyártanak valamilyen mindennapi használatra szánt cikket. Ellentétpárja a nehézipar, amely főként fémekből állít elő tartós fogyasztási cikkeket. A könnyűipar jellemző ágazatai a textilipar, ruhaipar, papíripar, nyomdaipar és a csomagolóipar.

Története[szerkesztés]

A könnyűipar helyzete[szerkesztés]

A rendszerváltást követően a védett piac felbomlásának hatására az addigi állami nagyvállalatok nagyrésze tönkrement vagy privatizálódott. Egyúttal megjelentek a modern, világpiacra termelő multinacionális nagyvállalatok. A nagyarányú gépesítéssel és modernizációval az elmúlt két évtizedben a segédmunka aránya az iparágban számottevően csökkent. Amíg a textil- és ruhaipari termelés folyamatosan egyre keletebbre, jellemzően a Távol-Keletre helyeződött át, addig a papír-[1], nyomda-[2] és csomagolóipar házánkban is létező, fejlődő ágazatok.

Források[szerkesztés]

  1. Haag, János (2011). „Életszínvonal, papírfogyasztás, papírhulladék – okok és összefüggések”. Papíripar LV (3), 11-13. o. ISSN 0031-1448. (Hozzáférés: 2015. október 24.)  
  2. Leszák, Tamás (2013). „Exportban erősített a magyar nyomdaipar”. Napi Gazdaság. (Hozzáférés: 2015. október 24.)