Ugrás a tartalomhoz

Szerkesztő:Babikanna

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából

Lovaglás[szerkesztés]

Csikó és póni

A lovaglás egy rendkívül élménydús sport, amely a test összes izmát megmozgatja, a lelkére hat, és folyamatos koncentrációt igényel.

Lóversenyzés története[szerkesztés]

Az angol mintájú lóversenyzést hazánkban gróf Széchenyi István és báró Wesselényi Miklós honosította és valósította meg. Mivel a mai, klasszikus lóversenyzés Angliából származik, néhány szó erejéig látogassunk el Epsomba. A versenyek versenye: a Derby. Nem az angol derby, mert ilyet a büszke brit nem ismer, hanem „a” Derby. Ugyanis szerinte Derby csak egy van és azt Epsomban futják. A derbinapon még az angol parlament is felfüggeszti ülését. Az első Derbyt 1780-ban futották. Maga a név onnan származik, hogy 1779-ben a Jockey Club elnöke, Sir Charles Bunbury és Lord Derby elhatározták, hogy versenyt írnak ki hároméves mének és kancák számára. A névadást „fej vagy írás” döntötte el Lord Derby javára, így neve halhatatlanná vált.

  • Galoppversenyzés

A galopp versenyekben a lovak vágtában futnak a cél felé, nyergükben a zsoké irányításával. Ezeken a versenyeken leginkább angol telivérek futnak, amely kimondottan versenyre kitenyésztett lófajta: 900-3200 méter közötti távon a telivérek nem találnak legyőzőre. Megkülönböztetünk sík és ugró versenyeket, az utóbbinál gátak illetve akadályok nehezítik a célba jutást.

  • Ügetőversenyzés

Az ügetőversenyzés nem tekint vissza oly régi időkre, mint a galopp. Erre a versenyfajtára tenyésztették ki az ügetőló fajtát. Hazánkban az 1850-es években rendezték az első versenyeket. A hajtó a kapcsolatot a lóval a szárral és az ostorral tartja, és ügyelnie kell rá, hogy a ló végig ügető jármódban versenyezzen, a lehető leggyorsabban. A hajtó versenykocsiban, sulkyben ül, amely nem lehet több, mint 30 kg.

(lovasok.hu)

A lovaglásról alapfokon[szerkesztés]

A helyes ülés

A lovaglás megtanulásának alapja a helyes ülés elsajátítása. A lovas a nyereg közepén üljön, annak legalacsonyabb pontján. A testtartás legyen egyenes, de laza.A vállakat egyenesen, lazán leengedve, a fejet felemelve, egyenesen tartsuk. Ne nézzünk lefelé, mert így testünk is meggörnyed. Helyes az ülés, ha a test hossztengelye egyenes, így könnyedén áthelyezhető a testsúly az egyik ülőcsontról a másikra, amikor testtömegsegítséggel akarjuk irányítani a lovat. A combok és a térdek belső felületükkel simuljanak a ló oldalához. A lábszárak térdben kissé hajlítva, szabadon lógjanak a ló oldala mellett. A boka legyen ellazult, a lábfejek úgy irányuljanak kissé felfelé, hogy a sarok legyen a test legmélyebb pontja.A lábfej a talpközépi részen érintkezzen a kengyelvassal.

A járómódok

A ló testét előremozdító erő a hátulsó végtagokból származik, míg az elülső végtagok szerepe az elmozduló test megfelelő alátámasztása. A hátulsó végtagok sokkal tömegesebbek, izmosabbak az elsőknél.

  • Lépés

A ló a legnyugodtabb, leglassúbb járásmódja, a lábak meghatározott sorrendben egymás után hagyják el, majd érintik újra a talajt.

Olyan kétütemű mozgásforma, melynél az egymáshoz viszonyítva átlósan elhelyezkedő lábpárok egyszerre lendülnek a levegőbe, egyszerre érnek talajt.

  • Vágta

Egymást követő ugrások sorozatából álló, háromütemű jármód. Két vágtaugrás között egy láb sem érinti a földet.


Vélemények a lovaglásról[szerkesztés]

Gócsa Éva csutakolás - lótakarítás - közben

Gócsa Éva 27 éve lovagol, 3 éves kora óta lovak veszik körül. Azt állítja, hogy a lovaglás egy egészen új világba varázsol el bennünket, szabadságérzetet ad. "Bármilyen problémára megoldást nyújt, hiszen mind ezt elfeledjük lovaglás közben." 1995 óta oktat is, és a legfontosabb szerinte, - azon kívül, hogy a lovas elsajátítsa az alapokat - az, hogy ne sporteszköznek tekintse a lovat, hanem értse meg a világát. Ez főleg a belovaglásnál nyilvánul meg, tehát amikor először kezdünk el foglalkozni egy lóval." Ha látom, hogy a lovas fogékony, akkor csodálatos az oktatás."



Terhes Antal a lovarda, - vagy inkább gazdaság ahogyan ő nevezte - tulajdonosa lipicai félvéreket tart, 3 lova és 2 csikója van. Ő maga nem lovagol, de régebben versenyszerűen hajtott és nagyon szeret lovakkal foglalkozni. A Szeged melletti kis gazdaságban csak most kezd fellendülni a lovasélet. "Ha ez beindul fejlesztéseket viszek majd végbe, addig is hobbi szinten megmarad."

Bárszki László 3 éve lovagol, és már olyan sok időt töltött lovak környezetében, hogy ő maga is oktat, de mint megjegyezte: "Mindig van mit tanulnia az embernek. " Több helyen is megfordult már, most Gócsa Évával szándékoznak lovasokat vinni az újonnan felfedezett helyre és népszerűsíteni ezt a sportot. Bárszki László így nyilatkozott a lovaglásról: "Nincs nagyobb erő, mint a szabadság utáni vágy. És a ló szabaddá tesz."





Klikk a [lovaslapra][1]!

Lábjegyzetek[szerkesztés]

  1. Ügetés rajza


Források[szerkesztés]

McBane, Susan ; Douglas-Cooper, Helen: Lovak és tények, Új Ex Libris Kiadó, 1997
http://www.lovasok.hu/index.php?i=2889