Ugrás a tartalomhoz

Szepes Mária-díj

Ellenőrzött
A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Szepes Mária-díj
DíjazottAkik sokat tesznek embertársaikért, a kultúráért, a gyermekekért, a Föld-bolygó megbecsüléséért, s azért a szellemiségért, amelyet Szepes Mária képviselt, s egész életén át szolgált[1]
Szervezet neveSzepes Mária Alapítvány[1]
SzékhelyBudapest
NévadóSzepes Mária
Alapítás éve2014
OrszágMagyarország
Díjátadás
Első díjátadás2015. január 8.[1]
Legutóbbi díjátadás2016. december 4.[2]
A Wikimédia Commons tartalmaz Szepes Mária-díj témájú médiaállományokat.

A Szepes Mária-díj 2014-ben, Szepes Mária születésének 106. évfordulóján alapított díj.

A díjat a Szepes Mária írói hagyatékát gondozó Szepes Mária Alapítvány hozta létre az íróként, forgatókönyvíróként, költőként és színészként is működő művész 106. születésnapján, 2014. december 14-én. Az alapítvány a díjat azoknak ítéli oda „akik sokat tesznek embertársaikért, a kultúráért, a gyermekekért, a Föld-bolygó megbecsüléséért, s azért a szellemiségért, amelyet Szepes Mária képviselt, s egész életén át szolgált[1][3]

Díjátadók és díjazottak

[szerkesztés | forrásszöveg szerkesztése]

Az első átadás 2015. január 8-án történt a Vígszínházban, abból az alkalomból, hogy A vörös oroszlán című műből készült előadást századik alkalommal adták elő. A díjazottak egyike Venczel Vera színművész, aki a „mű nyomán páratlan tehetségével hitelesen mutatja be az emberi szellem egyéni fejlődéstörténetét”. A két további díjazott egyike a monodráma megálmodója és rendezője Bodor Böbe, aki a harmadik díjazott, Lőrinczy Attila író, dramaturg segítségével alkalmazta színpadra a regényt.[1][3]

2015. december 14-én másodízben adták át a díjat. Az átadás helyszíne a budapesti Centrál Színház volt, ahol a Merre tartasz, Ember? című darab premierjét követően került sor az átadásra (a másvilági tragikomédiát Szepes Mária művei alapján írta, rendezte, koreografálta Jaross-Giorgi Viktória[4] ). A díjazottak: Vásáry Tamás, a Nemzet Művésze címmel kitüntetett Kossuth-díjas magyar zongoraművész és karmester, valamint Paulinyi Tamás író, költő, pszi-kutató és Fürjes Katalin tanár, a SZINTÉZIS Szabadegyetem alapítói (az alapítók között volt és fővédnökévé vált maga Szepes Mária is) és vezetői.[5]

2016-ban a Természetgyógyász Magazin XX. karácsonyi ezoterikus fesztiválján (december 4-én[2]) osztották ki a díjat, amelyet Dr. Görgei Katalin, a Természetgyógyász Magazin főszerkesztője, valamint Novák András, az Édesvíz Kiadó alapítója kapott.[6]

  1. 1 2 3 4 5 6 "Szepes Mária-díj / Venczel Vera Érdemes Művész, Bodor Böbe színész-rendező és Lőrinczy Attila író, dramaturg veheti át elsőként a Szepes Mária-díjat". Vígszínház. 2014-12-15. 2015-06-28 dátummal az eredeti címről archiválva. Hozzáférés: 2016-03-02. {{cite web}}: Check date values in: |date= (súgó)
  2. 1 2 "XX. Ezoterikus Karácsonyi Fesztivál". Természetgyógyász Magazin. Hozzáférés: 2016. december 13..
  3. 1 2 "Ők vehetik át elsőként a Szepes Mária-díjat". Hír6.hu. 2014. december 14. Hozzáférés: 2016. március 2..
  4. "Merre tartasz, Ember?". port.hu. Hozzáférés: 2016. március 3..
  5. 1 2 MTI (2015. december 14.). "Ők kapják idén a Szepes Mária-díjat". Népszava Online. Hozzáférés: 2016. március 2..[halott link]
  6. 1 2 "Szepes Mária díj". Szepes Mária Alapítvány. 2016. december 20. dátummal az eredeti címről archiválva. Hozzáférés: 2016. december 13..

További információk

[szerkesztés | forrásszöveg szerkesztése]