„Sacagawea” változatai közötti eltérés

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
[nem ellenőrzött változat][nem ellenőrzött változat]
Tartalom törölve Tartalom hozzáadva
Cynthia17 (vitalap | szerkesztései)
Nincs szerkesztési összefoglaló
Cynthia17 (vitalap | szerkesztései)
Nincs szerkesztési összefoglaló
17. sor: 17. sor:
Sacagawea első gyermekét várta, amikor a hidatsza falvak közelébe érkezett egy felfedezőcsapat, hogy ott töltse 1804-05 telét.[[Meriwether Lewis]] és [[William Clark (felfedező)|William Clark]] századosok felépítették a [[Fort Mandan]] erődöt. Körbekérdezősködtek a trapperek közt, ki tudná elvezetni tavasszal az expedíciót a [[Missouri folyó]]ig és ki tudna tolmácsolni nekik. Charbonneau-t választották, mikor megtudták, hogy a felesége beszél [[soson nyelv]]en, mert tudták, hogy szükségük lesz a soson törzsek segítségére, amikor elérnek a Missouri forrásvidékére.
Sacagawea első gyermekét várta, amikor a hidatsza falvak közelébe érkezett egy felfedezőcsapat, hogy ott töltse 1804-05 telét.[[Meriwether Lewis]] és [[William Clark (felfedező)|William Clark]] századosok felépítették a [[Fort Mandan]] erődöt. Körbekérdezősködtek a trapperek közt, ki tudná elvezetni tavasszal az expedíciót a [[Missouri folyó]]ig és ki tudna tolmácsolni nekik. Charbonneau-t választották, mikor megtudták, hogy a felesége beszél [[soson nyelv]]en, mert tudták, hogy szükségük lesz a soson törzsek segítségére, amikor elérnek a Missouri forrásvidékére.


Lewis feljegyzése naplójában 1804. november 4.-én:
Lewis recorded in his journal on November 4, 1804:
{{quote|„egy Chabonah [sic] nevű francia, aki beszéli a [[Gros Ventres|nagyhasúak]] nyelvét, szerette volna, ha felbéreljük, és közölte, hogy két asszomya [[soson|kígyó]] indián; felbéreltük, hogy jöjjön velünk és hozza el egyik feleségét, hogy tolmácsoljon nekünk a kígyók nyelvén…” [sic]}}
{{quote|"a French man by Name Chabonah, who speaks the [[Gros Ventres|Big Belly]] language visit us, he wished to hire and informed us his 2 squars were [[Shoshone|Snake]] Indians, we engage him to go on with us and take one his wives to interpret the Snake language…" {{sic}}}}


Charbonneau and Sacagawea moved into the expedition's fort a week later. Lewis recorded the birth of [[Jean Baptiste Charbonneau]] on February 11, 1805, noting that another of the party's interpreters administered crushed [[rattlesnake]] rattles to speed the delivery. Clark and other European Americans nicknamed the boy "Little Pomp" or "Pompy".
Charbonneau és Sacagawea egy hét múlva beköltöztek az expedíció erődjébe. Lewis feljegyezte, hogy 1805. február 11-én megszületett [[Jean Baptiste Charbonneau]], egy másik tolmácsuk pedig csörgőkígyó összetört csörgőit adta be az anyának, hogy meggyorsítsa a szülést. Clark és a többi európai-amerikai a kisfiút ''Kicsi Pomp''nak vagy ''Pompy''nak becézte.


Áprilisban az expedíció elhagyta Fort Mandant és kis, lapos fenekű csónakokban elindultak felfelé a Missouri folyón. Erős volt az ár, gyakran póznák segítségével kellett haladniuk, néha pedig a partról kellett húzni a csónakokat. Május 14-én Sacagawea megmentett pár tárgyat, ami egy felborult csónakról a vízbe esett, közte Lewis és Clark naplóit és feljegyzéseit. A parancsnokok dicsérték gyorsaságáért és május 20-án róla nevezték el a [[Sacagawea folyó]]t.
In April, the expedition left Fort Mandan and headed up the Missouri River in ''[[pirogue]]s''. They had to be poled against the current and sometimes pulled from the riverbanks. On May 14, 1805, Sacagawea rescued items that had fallen out of a capsized boat, including the journals and records of Lewis and Clark. The corps commanders, who praised her quick action, named the [[Sacagawea River]] in her honor on May 20.

By August 1805, the corps had located a Shoshone tribe and was attempting to trade for horses to cross the [[Rocky Mountains]]. They used Sacagawea to interpret and discovered that the tribe's chief was her brother ''[[Cameahwait]]''.


Augusztusban találkoztak egy soson törzzsel, és megpróbáltak lovakat cserélni más áruért, hogy átkelhessenek a [[Sziklás-hegység]]en. Sacagawea tolmácsolt; kiderült, hogy a törzs főnöke az ő fivére, [[Cameahwait]].


==Források==
==Források==

A lap 2010. július 30., 01:35-kori változata

Sacagawea szobra, Bismarck, North Dakota

Sacagawea (más írásmóddal Sakakawea vagy Sacajawea; [ˌsækəʒəˈwiːə]; sz. 1788 körül – 1812. december 20. (?) lemhi soson törzsbeli indián nő, aki tolmácsként és úti vezetőként elkísérte a Lewis és Clark expedíciót az Egyesült Államok mai területének nyugati részére. 1804 és 1806 közt megtette velük az Észak-Dakota és a Csendes-óceán közti távolságot.

Sacagaweáról kevés információ maradt fenn, de az expedícióhoz kötődő legendakör fontos részévé vált. A 20. század elején a nők szavazati jogáért küzdő National American Woman Suffrage Association őt választotta a nők értéke és függetlensége jelképéül, szobrokat emeltek tiszteletére és sokat tettek története ismertté válásáért.[1]

2000-ben az USA-ban kiadták a tiszteletére a Sacagawea-dollárt, amin ő és kisfia, Jean Baptiste Charbonneau képe látható. Mivel Sacagaweáról nem maradt fenn korabeli ábrázolás, egy Randy'L He-dow Teton nevű soson-bannok nőről mintázták arcképét.

Élete

A kezdetek

Sacagawea a lemhi sosonok Agaidika (Pisztrángevő) törzsének tagjaként született, a mai Idaho állambeli Lemhi megye Salmon nevű településétől nem messze, a Kenney és Agency patakok közti vidéken.[2] 1800-ban, amikor körülbelül tizenkét éves volt, több más lánnyal együtt elrabolták a hidatsza (más néven minnetaree) indiánok egy csatában, amibem a sosonok közül négy férfi, négy nő és több fiú meghalt.[3] A hidatsza falu, ahová fogolyként került, a mai Washburn (Észak-Dakota) helyén állt.

Körülbelül tizenhárom éves korában Sacagaweát feleségül vette Toussaint Charbonneau, egy quebeci trapper (állatcsapdák állításával foglalkozó), aki a faluban élt. Egy másik soson nőt, Vidraasszonyt is feleségül vett. Charbonneau mindkét nőt vagy megvásárolta a hidatszáktól, vagy Sacagaweát szerencsejátékon nyerte.

A Lewis és Clark expedíció

Fájl:Lewis-Clark-Sacagawea-baby J-B Charbonneau.jpg
Sacagawea és kisbabája, Jean-Baptiste Charbonneau, valamint Meriwether Lewis és William Clark szobra a missouri Kansas Cityben.

Sacagawea első gyermekét várta, amikor a hidatsza falvak közelébe érkezett egy felfedezőcsapat, hogy ott töltse 1804-05 telét.Meriwether Lewis és William Clark századosok felépítették a Fort Mandan erődöt. Körbekérdezősködtek a trapperek közt, ki tudná elvezetni tavasszal az expedíciót a Missouri folyóig és ki tudna tolmácsolni nekik. Charbonneau-t választották, mikor megtudták, hogy a felesége beszél soson nyelven, mert tudták, hogy szükségük lesz a soson törzsek segítségére, amikor elérnek a Missouri forrásvidékére.

Lewis feljegyzése naplójában 1804. november 4.-én:

„„egy Chabonah [sic] nevű francia, aki beszéli a nagyhasúak nyelvét, szerette volna, ha felbéreljük, és közölte, hogy két asszomya kígyó indián; felbéreltük, hogy jöjjön velünk és hozza el egyik feleségét, hogy tolmácsoljon nekünk a kígyók nyelvén…” [sic]”

Charbonneau és Sacagawea egy hét múlva beköltöztek az expedíció erődjébe. Lewis feljegyezte, hogy 1805. február 11-én megszületett Jean Baptiste Charbonneau, egy másik tolmácsuk pedig csörgőkígyó összetört csörgőit adta be az anyának, hogy meggyorsítsa a szülést. Clark és a többi európai-amerikai a kisfiút Kicsi Pompnak vagy Pompynak becézte.

Áprilisban az expedíció elhagyta Fort Mandant és kis, lapos fenekű csónakokban elindultak felfelé a Missouri folyón. Erős volt az ár, gyakran póznák segítségével kellett haladniuk, néha pedig a partról kellett húzni a csónakokat. Május 14-én Sacagawea megmentett pár tárgyat, ami egy felborult csónakról a vízbe esett, közte Lewis és Clark naplóit és feljegyzéseit. A parancsnokok dicsérték gyorsaságáért és május 20-án róla nevezték el a Sacagawea folyót.

Augusztusban találkoztak egy soson törzzsel, és megpróbáltak lovakat cserélni más áruért, hogy átkelhessenek a Sziklás-hegységen. Sacagawea tolmácsolt; kiderült, hogy a törzs főnöke az ő fivére, Cameahwait.

Források

  1. Fresonke, Kris and Spence, Mark David. Lewis & Clark: Legacies, Memories, and New Perspectives. University of California Press, February 25, 2004. ISBN 978-0520238220
  2. [1], Lemhi County Historical Museum.
  3. George, Rozina. "Agaidika Perspective on Sacajawea", Life Long Learning: The Lewis and Clark Rediscovery Project.

Külső hivatkozások

Commons:Category:Sacagawea
A Wikimédia Commons tartalmaz Sacagawea témájú médiaállományokat.