„Bohuslav Balbín” változatai közötti eltérés

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
[nem ellenőrzött változat][ellenőrzött változat]
Tartalom törölve Tartalom hozzáadva
a katvált
RedBot (vitalap | szerkesztései)
a Bot: következő hozzáadása: cs, de, en, eo, fr, pl, sk, sv
20. sor: 20. sor:
[[Kategória:Genealógusok]]
[[Kategória:Genealógusok]]
[[Kategória:Történészek]]
[[Kategória:Történészek]]

[[en:Bohuslav Balbín]]
[[cs:Bohuslav Balbín]]
[[de:Bohuslav Balbín]]
[[eo:Bohuslav Balbín]]
[[fr:Bohuslav Balbín]]
[[pl:Bohuslav Balbín]]
[[sk:Bohuslav Balbín]]
[[sv:Bohuslav Balbín]]

A lap 2009. április 21., 15:25-kori változata

Bohuslav Balbín z Vorličné (1621. december 3. - 1688. november 28.), cseh történetíró, jezsuita szerzetes. A neve előfordul Balbinus alakban is.

Tanulmányait 1631-ben kezdte a broumovi gimnáziumban, egy év múlva Jičínben, majd Prágában és az olomouci jezsuita konviktusban folytatta. 1639-1642 között a prágai egyetemen filozófiát hallgatott. 1650-ben pappá szentelték és 1662-ig a Jezsuita Rend iskoláiban tanított. Epitome rerum Bohemiae című műve miatt 1670-ben üldöztetésben volt része és Klatovi városába száműzték, ahol megírta művét a cseh nyelv védelméről. Ez csak 1775-ben jelent meg (Dissertatio apologetica pro lingua Slavonica, praecipue Bohemica). Korábbi műveit a cenzúra is jóváhagyta. Visszaköltözhetett Prágába, ahol 1671-ben kiadta Epitome rerum Bohemiae című könyvét. 1683-ban szélütés érte, majd 1688-ban meghalt.

Legérdekesebb és legnagyobb műve a Miscellanea historica regni Bohemiae, mely 1679-től kezdett megjelenni. Ez 9 "tizedre", azaz 10 könyvre oszlott, egyenként két résszel. Élete folyamán csak nyolc kötet jelent meg, így pl. a második tizedből két könyv, melyek a cseh nemesség genealógiájával foglalkoznak. Művei számos értékes történeti, heraldikai, genealógiai stb. adatot tartalmaznak. Példáját a genealógiai és heraldikai források egyéb cseh gyűjtői is követték.

Lásd még