„Assessment center” változatai közötti eltérés

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
[ellenőrzött változat][ellenőrzött változat]
Tartalom törölve Tartalom hozzáadva
aNincs szerkesztési összefoglaló
a nyelvhelyességi, helyesírási javítások
2. sor: 2. sor:


==Eredete==
==Eredete==
A módszert a német hadsereg a [[Wehrmacht]] fejlesztette ki az [[első világháború]] után a tisztek kiválasztására. A több napos eljárás során, katonai vezetők, [[pszichológus]]ok értékelték a jelölteket. A módszer részét képezték tesztek, gyakorlati feladatok, és katonai alakulatok bevonásával végrehajtott életszerű harci cselekmények is. A jelölteket [[stressz]]helyzetbe hozták, hogy minél pontosabb képet alkothassanak a nyomás alatt várható teljesítményükről. A [[második világháború]] során a [[Brit haderő|brit]] és [[Az Amerikai Egyesült Államok hadereje|amerikai hadsereg]] is átvette a módszert, majd a [[közigazgatás]]i vezetők kiválasztása terén is alkalmazni kezdték azt. A háború után az üzleti életben, nagyvállalatoknál is elterjedt a módszer: egyik fő fejlesztője az [[Amerikai Egyesült Államok|amerikai]] [[AT&T]] telefontársaság volt. Fejlesztésük nyomán a módszer gyorsan elterjedt világszerte a nagy gazdasági szereplők körében.
A módszert a német hadsereg, a [[Wehrmacht]] fejlesztette ki az [[első világháború]] után a tisztek kiválasztására. A többnapos eljárás során, katonai vezetők, [[pszichológus]]ok értékelték a jelölteket. A módszer részét képezték tesztek, gyakorlati feladatok és katonai alakulatok bevonásával végrehajtott életszerű harci cselekmények is. A jelölteket [[stressz]]helyzetbe hozták, hogy minél pontosabb képet alkothassanak a nyomás alatt várható teljesítményükről. A [[második világháború]] során a [[Brit haderő|brit]] és az [[Az Amerikai Egyesült Államok hadereje|amerikai hadsereg]] is átvette a módszert, majd a [[közigazgatás]]i vezetők kiválasztása terén is alkalmazni kezdték. A háború után az üzleti életben, nagyvállalatoknál is elterjedt a módszer, egyik fő fejlesztője az [[Amerikai Egyesült Államok|amerikai]] [[AT&T]] telefontársaság volt. Fejlesztésük nyomán a módszer gyorsan elterjedt világszerte a nagy gazdasági szereplők körében.


==Az assessment center felépítése==
==Az assessment center felépítése==


A módszer alkalmazására a betölteni kívánt munkakör, és a vállalat elemzése alapján kerülhet sor. A [[humánerőforrás-menedzsment|HR]] szakemberek ennek alapján határozzák meg, hogy melyek azok a [[kompetencia (pszichológia)|kompetenciák]], amelyeknek meglétét a kiválasztás során mérni kell.
A módszer alkalmazására a betölteni kívánt munkakör és a vállalat elemzése alapján kerülhet sor. A [[humánerőforrás-menedzsment|HR]]-szakemberek ennek alapján határozzák meg, hogy mik azok a [[kompetencia (pszichológia)|kompetenciák]], amelyeknek meglétét a kiválasztás során mérni kell.
Az assessment center több órát, akár egy vagy több napot is igénybe vehet. A jelöltek a feladatokat csoportban, párban, vagy egyedileg oldják meg. Ez lehetőséget nyújt az értékelők számára, hogy az egyes szakemberek feladat és problémamegoldási módszereit egymáshoz viszonyítva is értékeljék. A kiválasztási módszer nagyon fontos célja, hogy a jelöltek közösségi viselkedéséről képet alkossanak általa.
Az assessment center több órát, akár egy vagy több napot is igénybe vehet. A jelöltek a feladatokat csoportban, párban vagy egyedileg oldják meg. Ez lehetőséget nyújt az értékelők számára, hogy az egyes szakemberek feladat- és problémamegoldási módszereit egymáshoz viszonyítva is értékeljék. A kiválasztási módszer nagyon fontos célja, hogy a jelöltek közösségi viselkedéséről képet alkossanak általa.
Az üzleti életben alkalmazott feladatok egyediek, az adott alkalomra készítettek is lehetnek, amelyek az iparághoz, feladattípushoz, sőt akár a betölteni kívánt pozícióhoz és céges kultúrához igazodnak.
Az üzleti életben alkalmazott feladatok lehetnek egyediek, készülhetnek az adott alkalomra is, és igazodhatnak az iparághoz, a feladattípushoz, sőt akár a betölteni kívánt pozícióhoz és a céges kultúrához.
A feladatok között szerepelhetnek többek között:
A feladatok között szerepelhetnek egyebek mellett:
* szituációs gyakorlatok,
* szituációs gyakorlatok,
* prezentációs gyakorlatok,
* prezentációs gyakorlatok,
* tesztek,
* tesztek,
* interjúszituációk.
* interjúszituációk.
Az értékelés végén a HR szakemberek visszajelzést adnak a jelöltnek.
Az értékelés végén a HR-szakemberek visszajelzést adnak a jelöltnek.


==Értékelők==
==Értékelők==
A résztvevők a feladatokat egy zsűri jelenlétében hajtják végre, amely ily módon képes a különböző jelölteket értékelni, összevetni. Az értékelők többnyire a pozíciót meghirdető cég vezetői, HR szakemberei és a kiválasztásban közreműködő tanácsadó cég munkatársai közül kerülnek ki. Velük szemben elvárás a szakirányú végzettség, kiválasztási tapasztalat vagy az adott szekterületen szerzett mély tapasztalat.
A résztvevők a feladatokat zsűri jelenlétében hajtják végre, amely ily módon képes a különböző jelölteket értékelni, összevetni. Az értékelők többnyire a pozíciót meghirdető cég vezetői, HR-szakemberei és a kiválasztásban közreműködő tanácsadó cég munkatársai közül kerülnek ki. Velük szemben elvárás a szakirányú végzettség, a kiválasztási tapasztalat vagy az adott szakterületen szerzett mély tapasztalat.


==A szöveg forrása==
==A szöveg forrása==

A lap 2016. március 24., 15:41-kori változata

Az assessment center vagy AC az új munkatársak kiválasztása során alkalmazott módszer, amelynek célja, hogy a kiválasztandó jelöltek várható beválását felmérjék. A jelölteket a betöltendő munkakörre jellemző feladatok elé állítják, és viselkedésükből, reakcióikból igyekeznek arra következtetni, hogy hogyan boldogulnának az adott munkakörben. A módszer előnye, hogy az általa kiválasztott jelöltek beválása általában jobb, mivel kiválasztásuk nemcsak verbális, hanem gyakorlati tapasztalatokra is alapozódik. Magyarra a módszert értékelő központnak fordítják, de az angol név használata a kiválasztással foglalkozók körében elterjedtebb.

Eredete

A módszert a német hadsereg, a Wehrmacht fejlesztette ki az első világháború után a tisztek kiválasztására. A többnapos eljárás során, katonai vezetők, pszichológusok értékelték a jelölteket. A módszer részét képezték tesztek, gyakorlati feladatok és katonai alakulatok bevonásával végrehajtott életszerű harci cselekmények is. A jelölteket stresszhelyzetbe hozták, hogy minél pontosabb képet alkothassanak a nyomás alatt várható teljesítményükről. A második világháború során a brit és az amerikai hadsereg is átvette a módszert, majd a közigazgatási vezetők kiválasztása terén is alkalmazni kezdték. A háború után az üzleti életben, nagyvállalatoknál is elterjedt a módszer, egyik fő fejlesztője az amerikai AT&T telefontársaság volt. Fejlesztésük nyomán a módszer gyorsan elterjedt világszerte a nagy gazdasági szereplők körében.

Az assessment center felépítése

A módszer alkalmazására a betölteni kívánt munkakör és a vállalat elemzése alapján kerülhet sor. A HR-szakemberek ennek alapján határozzák meg, hogy mik azok a kompetenciák, amelyeknek meglétét a kiválasztás során mérni kell. Az assessment center több órát, akár egy vagy több napot is igénybe vehet. A jelöltek a feladatokat csoportban, párban vagy egyedileg oldják meg. Ez lehetőséget nyújt az értékelők számára, hogy az egyes szakemberek feladat- és problémamegoldási módszereit egymáshoz viszonyítva is értékeljék. A kiválasztási módszer nagyon fontos célja, hogy a jelöltek közösségi viselkedéséről képet alkossanak általa. Az üzleti életben alkalmazott feladatok lehetnek egyediek, készülhetnek az adott alkalomra is, és igazodhatnak az iparághoz, a feladattípushoz, sőt akár a betölteni kívánt pozícióhoz és a céges kultúrához. A feladatok között szerepelhetnek egyebek mellett:

  • szituációs gyakorlatok,
  • prezentációs gyakorlatok,
  • tesztek,
  • interjúszituációk.

Az értékelés végén a HR-szakemberek visszajelzést adnak a jelöltnek.

Értékelők

A résztvevők a feladatokat zsűri jelenlétében hajtják végre, amely ily módon képes a különböző jelölteket értékelni, összevetni. Az értékelők többnyire a pozíciót meghirdető cég vezetői, HR-szakemberei és a kiválasztásban közreműködő tanácsadó cég munkatársai közül kerülnek ki. Velük szemben elvárás a szakirányú végzettség, a kiválasztási tapasztalat vagy az adott szakterületen szerzett mély tapasztalat.

A szöveg forrása

Felhasznált irodalom