„Halálozási arányszám” változatai közötti eltérés

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
[ellenőrzött változat][ellenőrzött változat]
Tartalom törölve Tartalom hozzáadva
a Népességföldrajz kategória hozzáadva (a HotCattel)
Nincs szerkesztési összefoglaló
1. sor: 1. sor:
{{építés alatt}}
A '''halálozási arányszám''' a halálozások arányát jelenti egy adott népességen belül. Mérésére különböző mutatók alakultak ki.
A '''halálozási arányszám''' a halálozások arányát jelenti egy adott népességen belül. Mérésére különböző mutatók alakultak ki.



A lap 2013. május 3., 17:38-kori változata

A halálozási arányszám a halálozások arányát jelenti egy adott népességen belül. Mérésére különböző mutatók alakultak ki.

Típusai, mutatói

A halandóság szintjének legelemibb mutatója a nyers halálozási arányszám. Ez az 1 000 lakosra jutó meghaltak száma egy évben. A mutató problémája, hogy figyelmen kívül hagyja az adott népesség korösszetételét.

A népesség korösszetételéből fakadó aránytalanságokat a korspecifikus halálozási arányszámok szűrik ki. Ennek elkészítése során általában egy ötéves korcsoporton, kohorszon belül a meghaltak számát a korcsoport létszámához viszonyítják. A férfiak halandósága az életkor előrehaladtával a nőkhöz képest egyre kedvezőtlenebb, ezért a korspecifikus halálozási arányszámokat a két nemre külön számítják.

Sajátos korspecifikus halálozási arányszámokat a legfiatalabb, legsérülékenyebb népességre külön is számítanak.

  • csecsemőhalandóság: az egy éven aluli meghalt gyermekek száma az összes újszülötthöz képest (általában 100 0000 újszülöttre vetítve).
  • gyermekhalandóság: az öt éven aluli meghalt gyermekek száma a korosztályhoz képest.

Forrás

  • Kovács Zoltán: Népesség- és településföldrajz. ELTE Eötvös Kiadó, 2007. Második, változatlan kiadás. 87.