„Stockholmi egyezmény” változatai közötti eltérés

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
[nem ellenőrzött változat][nem ellenőrzött változat]
Tartalom törölve Tartalom hozzáadva
Új oldal, tartalma: „== Stockholmi egyezmény == A Stockholmi Egyezmény a környezetben tartósan megmaradó szerves szennyező anyagokról szóló nemzetközi környezetvédelmi egyezmé…”
Címke: formázatlan
 
a Nemzetközi szerződések kategória hozzáadva (a HotCattel)
22. sor: 22. sor:
A 2011 áprilisában 173 aláírója van az egyezménynek.
A 2011 áprilisában 173 aláírója van az egyezménynek.
2013 februárjában már 178-an vannak az egyezmény szerződő felei.
2013 februárjában már 178-an vannak az egyezmény szerződő felei.

[[Kategória:Nemzetközi szerződések]]

A lap 2013. március 26., 19:02-kori változata

Stockholmi egyezmény

A Stockholmi Egyezmény a környezetben tartósan megmaradó szerves szennyező anyagokról szóló nemzetközi környezetvédelmi egyezmény, amelyet 2001-ben írtak alá, és 2004 májusában lépett hatályba. Célja, hogy megszüntesse vagy korlátozza a tartósan megmaradó szerves szennyező anyagok termelését és felhasználását, illetve meghatározza az érintett anyagokat, valamint az ezek gyártására, importjára és exportjára vonatkozó szabályokat.

Történelem 1995-ben az ENSZ Környezetvédő Pogramja (UNEP) az úgynevezett POP anyagokra kívánta felhívni a figyelmet, amelyek a környezetben tartósan fennmaradó szerves szennyező anyagok. Ezekkel az anyagokkal foglalkozik az 1998-ban aláírt Aarhusi POP (Persistent Organic Pollutants) Jegyzőkönyv. POP-nak számít egy vegyi anyag, ha az alábbi tulajdonságok mindegyike érvényes rá:

  1. erősen mérgező;
  2. perzisztens, azaz nagyon lassan bomlik csak le nem veszélyes anyagokká;
  3. a légkörben, a vizekben és egyes élőlények szöveteiben nagy távolságra szállítódhat, így országhatárokon átterjedő hatással is számolni kell;
  4. bioakkumulatív, azaz felhalmozódik az élőlények zsírszöveteiben

.

Ezt követően a Kormányközi Kémiai Biztonsági Fórum (IFCS) és a Nemzetközi Vegyi Biztonsági Program (IPCS) készített egy listát a 12 legnagyobb problémát jelentő anyagról, az úgynevezett piszkos tizenkettőt. Az INC öt alkalommal találkozott 1998 júniusa és 2000 decembere között az egyezmény kidolgozása miatt. Végül a küldöttek elfogadták a Stockholmi Egyezményt a 2001 május 22-23-ára összehívott POP-konferencián Stockholmban, Svédországban. Az egyezmény tárgyalásai 2001 május 23-án zárultak Stockholmban. Az egyezmény 2004 május 17-én lépett hatályba a kezdeti 128 és 151 aláíró fél ratifikálásával. Co-aláírók vállalják, hogy kilencet a piszkos tizenkettő vegyszerből törvényen kívül helyeznek vagyis kivonnak a forgalomból. Az egyezményt aláíró felek megállapodtak abban, hogy az egyezményt a későbbiekben bővíteni kell. Az első az új vegyi anyagok hozzáadásáról az Egyezmény genfi ​​konferenciáján állapodtak meg 2009 május 8-án. A 2011 áprilisában 173 aláírója van az egyezménynek. 2013 februárjában már 178-an vannak az egyezmény szerződő felei.