„Aelbert Cuyp” változatai közötti eltérés

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
[ellenőrzött változat][ellenőrzött változat]
Tartalom törölve Tartalom hozzáadva
Zorrobot (vitalap | szerkesztései)
a r2.5.2) (Bot: következő hozzáadása: nn:Aelbert Cuyp
40. sor: 40. sor:
[[mk:Алберт Кејп]]
[[mk:Алберт Кејп]]
[[nl:Albert Cuyp]]
[[nl:Albert Cuyp]]
[[nn:Aelbert Cuyp]]
[[pl:Aelbert Cuyp]]
[[pl:Aelbert Cuyp]]
[[pt:Aelbert Cuyp]]
[[pt:Aelbert Cuyp]]

A lap 2012. március 8., 23:52-kori változata

Aelbert Jacobsz Cuyp (Dordrecht,1620. október 20.1691. november 15.) holland festő a holland festészet aranykorából

Élete és munkássága

A festészet Holland aranykorában született, híres festőcsaládból származott, mestere édesapja, Jacob Gerritsz Cuyp (1594-1652) volt. Még kortársa volt Rembrandtnak, Ludolf Bakhuysennek, Paulus Potternek és más híres holland festőknek. Kezdetben Jan van Goyen (1596-1656) modorában festett, majd hamarosan kifejlődött egyéni stílusa, szélesebb színskálát kezdett használni, kivált a sárgás és ibolyaszín árnyalatait alkalmazta. Képei egyre levegősebbek és tágasabb térhatásúak lettek.

Témái igen változatosak voltak, festett tájképeket, csatajeleneteket, csendéleteket, portrét és csoport arcképeket. Alkotói idejének fénykora 1650-1664 közé esik, ekkor alkotta tompa napfényben aranyló tájképeit, melyeknek előterében gyakran szinte portrészerűen megfestett állatok szerepelnek. Találóan fejezte ki képeivel a holland festészet legszebb éveinek nyugalmas csendjét. Ezek a művei nagy hatást gyakoroltak majd XIX. században alkotó Constant Troyon francia festőre olyan annyira, hogy ő lett századának egyik legjobb francia állatfestője.

Idősebb korában az itáliai irány (Both, Berchem, Pynacker, Aselyn) meleg színezése jellemző tájképeire, különösen mesterien használta a sötét ibolya és a fekete színeket. Egyéni stílusára jellemző, hogy kompozícióiban gyakran hangsúlyt kap a táj előterébe szerkesztett csoportkép, amely mintegy eluralkodik a mögöttes tájon. Képei főleg Angliába kerültek nyilvános és magángyűjteményekbe. Tíz képét őrzik a londoni The Natonal Galleryben, négy képe Budapesten található a Szépművészeti Múzeumban, legszebb ez utóbbiak közül, a Tehenek a vízben c.

Galéria

Források

Commons:Category:Aelbert Cuyp
A Wikimédia Commons tartalmaz Aelbert Cuyp témájú médiaállományokat.
  • Művészeti lexikon. Szerk. Éber László. 1. köt. Budapest : Győző Andor, 1935. 225.
  • Művészeti lexikon. Szerk. Zádor Anna, Genthon István. Budapest : Akadémiai, 1968. 1. köt. 484-485.