„Természetes nyelv” változatai közötti eltérés

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
[ellenőrzött változat][nem ellenőrzött változat]
Tartalom törölve Tartalom hozzáadva
Xqbot (vitalap | szerkesztései)
a Bot: következő hozzáadása: it:Linguaggio naturale
Xdya (vitalap | szerkesztései)
Nincs szerkesztési összefoglaló
6. sor: 6. sor:
Vannak emberek által használt, de nem természetes, hanem [[mesterséges nyelv]]ek is, melyeket nyelvelméleti, matematikai vagy informatikai célból alkottak.
Vannak emberek által használt, de nem természetes, hanem [[mesterséges nyelv]]ek is, melyeket nyelvelméleti, matematikai vagy informatikai célból alkottak.


A mesterséges nyelvek közül ismertek a [[programozási nyelv]]ek, amelyeket szokás környezet-független nyelveknek is tekinteni. Környezet-függő (context-sensitive) tulajdonsága ellenére újabban a [[természetes nyelvek feldolgozása]] (Natural Language Processing, vagy NLP) óriási fejlődésnek indult, és a számítástechnika egyik vezető alkalmazási tématerületévé vált. Az említett terület azonban egy még szélesebb ismertekörbe, az [[nyelvtechnológia|emberi nyelv technológia]] (Human Language Technologies vagy HLT) magyarul csak ''nyelvtechnológia'''-ként emlegetett témakörbe tartozik, amelynek szintén óriási a szétágazása.
A mesterséges nyelvek közül ismertek a [[programozási nyelv]]ek, amelyeket szokás környezet-független nyelveknek is tekinteni. Környezet-függő (context-sensitive) tulajdonsága ellenére újabban a [[természetes nyelvek feldolgozása]] ([[en:Natural Language Processing]], vagy NLP) óriási fejlődésnek indult, és a számítástechnika egyik vezető alkalmazási tématerületévé vált. Az említett terület azonban egy még szélesebb ismertekörbe, az [[nyelvtechnológia|emberi nyelv technológia]] (Human Language Technologies vagy HLT) magyarul csak ''nyelvtechnológia'''-ként emlegetett témakörbe tartozik, amelynek szintén óriási a szétágazása.


== Külső hivatkozások ==
== Külső hivatkozások ==

A lap 2010. február 17., 21:39-kori változata

Természetes nyelvnek (a mesterséges nyelvekkel szemben) az emberek által használt olyan nyelvet nevezzük, amely egy közösség (törzs vagy nemzet) életében nemzedékről-nemzedékre spontán vagy tudatos folyamatok (például nyelvújítás) során szabadon fejlődik, változik.

Egyes források szerint ma 5-6000 (mások szerint még több) mindennapos használatban elterjedt természetes nyelvről beszélhetünk. Nyelvészeti szempontból az egymással kisebb-nagyobb hasonlósággal rendelkező természetes nyelveket csoportosítani lehet. A csoportosítás legfelsőbb szintje a nyelvcsaládokba történő szelektálás.

Vannak emberek által használt, de nem természetes, hanem mesterséges nyelvek is, melyeket nyelvelméleti, matematikai vagy informatikai célból alkottak.

A mesterséges nyelvek közül ismertek a programozási nyelvek, amelyeket szokás környezet-független nyelveknek is tekinteni. Környezet-függő (context-sensitive) tulajdonsága ellenére újabban a természetes nyelvek feldolgozása (, vagy NLP) óriási fejlődésnek indult, és a számítástechnika egyik vezető alkalmazási tématerületévé vált. Az említett terület azonban egy még szélesebb ismertekörbe, az emberi nyelv technológia (Human Language Technologies vagy HLT) magyarul csak nyelvtechnológia'-ként emlegetett témakörbe tartozik, amelynek szintén óriási a szétágazása.

Külső hivatkozások