„Fermat-prímteszt” változatai közötti eltérés

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
[nem ellenőrzött változat][nem ellenőrzött változat]
Tartalom törölve Tartalom hozzáadva
→‎Álprímek: 3. állítás bizonyításának elkezdése
→‎Álprímek: a bizonyítás befejezése
45. sor: 45. sor:


'''Állítás''' - ''n'' bukja a tesztet ezekre a ''tb_1<tb_2< ... <tb_k'' számokra.
'''Állítás''' - ''n'' bukja a tesztet ezekre a ''tb_1<tb_2< ... <tb_k'' számokra.

Tegyük fel indirekt, hogy ''tb_i'' -re nem bukja a tesztet, azaz ''n'' álprím erre az alapra. Ekkor ''mod n'' számolva a [[redukált maradékosztály]]ok csoportjában ''n'' a ''tb_ib_i^-1'' maradékosztály minden elemére álprím, így a ''t'' számra is, ami ellentmondás.
[[Kategória:Számelmélet]]
[[Kategória:Számelmélet]]



A lap 2008. július 13., 20:36-kori változata

A Fermat-prímteszt egy valószínűségi prímteszt. A kis Fermat-tételen alapul, ami kimondja, hogy ha p prím, akkor a^(p-1) kongruens 1 mod p, ha p nem osztója a-nak.

Menete

Legyen a tesztelendő n szám 1-nél nagyobb páratlan egész, és legyen 1<a<n. Euklidészi algoritmussal ellenőrizhető, hogy n és a relatív prímek. Ha nem azok, akkor n bukja a tesztet, összetett.

Ha n prím, akkor a^(n-1) kongruens 1 mod n. Ha nem így van, akkor n bukja a tesztet, összetett. Ha igen, akkor újabb véletlen a -val folytatódik a vizsgálat, egészen addig, amíg eléggé biztossá nem válik, hogy n valószínűleg prím. A legtöbb összetett szám ugyanis legfeljebb 1/2 valószínűséggel állja a tesztet egy véletlen a -ra.

Álprímek

Ha n összetett, és a^(n-1) kongruens 1 mod n valamely a -ra, akkor n a alapú álprím, másként pszeudoprím. Ilyen például a 341, ami álprím a 2 alapra.

Ha a kongruencia minden, az n -hez relatív prím a -ra fennáll, akkor n univerzális álprím, más néven Carmichael-szám. A legkisebb ilyen szám az 561.

Legyen most n páratlan pozitív egész. Teljesül a következő

Tétel:

1. n akkor és csak akkor álprím a b alapra, ha a mod n maradékosztályok csoportjában b rendje osztója n-1 -nek.

2. Legyen lnko(b_1,n)=lnko(b_2,n)=1. Ha n álprím a b_1 és a b_2 alapra nézve, akkor álprím a b_1b_2, és a b_1b_2^(-1) alapokra is, ahol b_2^(-1) a redukált mod n maradékosztályok csoportján értendő.

3. Ha n csak egyetlen hozzá relatív prím t -re is bukja a Fermat-tesztet, akkor a redukált maradékosztályoknak legalább a felére bukja.

Bizonyítás:

1. Ha b d rendje osztója n-1 -nek, akkor b^(n-1)kongruens 1 mod n, mert akkor n-1=kd valamely egész k -ra, így b^(n-1)=b^(kd)=(b^d)^k kongruens 1^k=1 mod n.

2. Az kell, hogy az ilyen redukált maradékosztályok csoportot alkotnak. Ez így van, mert egyrészt (b_1)^d(b_2)^d=(b_1b_2)^d (merthogy a redukált maradékosztályok csoportja kommutatív). Másrészt, ha b rendje d, akkor inverzének rendje is d

3. Legyenek most b_1<b_2< ... <b_k páronkét inkongruens alapok, amelyekre n álprím. Most tekintsünk egy olyan n -hez relatív prím t -t, amelyre n bukja a tesztet. Szorozzuk meg vele az előbbi b_1<b_2< ... <b_k számokat, ezek páronként inkongruensek lesznek.

Állítás - n bukja a tesztet ezekre a tb_1<tb_2< ... <tb_k számokra.

Tegyük fel indirekt, hogy tb_i -re nem bukja a tesztet, azaz n álprím erre az alapra. Ekkor mod n számolva a redukált maradékosztályok csoportjában n a tb_ib_i^-1 maradékosztály minden elemére álprím, így a t számra is, ami ellentmondás.

Források

  • N. Koblitz: A Course in Number Theory and Cryptography 1994
  • Freud Róber - Gyarmati Edit: Számelmélet