Ugrás a tartalomhoz

Rémy Lajos

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen Turokaci (vitalap | szerkesztései) 2021. április 20., 11:48-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól.

Rémy Lajos, Hofer, Hoffer (? – Bécs, 1887. június 7.) hőstenor.

Pályafutása

Hofer Lajosnak (1776 körül–1843), az Esterházy uradalom tisztviselőjének fia volt, aki gondos neveltetésben részesítette, s bejuttatta az udvari hivatalnokok közé. A fiatal Hofer magyar udvari kancelláriánál volt gyakornok. Sokat érintkezett magyar főurakkal és különösen külső megjelenése és lágy, de erőteljes hangja csakhamar a társaság szereplői közé emelték. Barátainak biztatására kiképezte hangját és nevét is magyarosította.[1] Beutazta Németország nagyobb városait, volt Londonban és Párizsban is, diadalt aratva mindenütt.

1851. július 14-én mint vendég fellépett a Nemzeti Színházban, az »Ernáni« címszerepében, amiről a Pesti Napló így írt: »Biztossággal futja be a scala felsőbb lépcsőit is anélkül, Hogy erőlködés látszanék rajta. S midőn egyrészt ily kedvező hangtehetséggel bír, másrészt külseje, derék férfias termete is megfelel a színpad igényeinek.« Ezután az intézet tagja lett. 1852. június havában megvált a Nemzeti Színháztól. 1854. július 18-án a »Zampa«-ban itt újra vendég volt; közben német, olasz és francia színpadokon működött. 1864. november 5-én ismét ellátogatott Pestre, ezúttal az »Ördög Róbert« címszerepét énekelte. Elezdett betegeskedni és ezután egyik csapás érte a másik után, anyagilag is tönkre jutott. Régi barátai közül Dumba Miklós és Podmanitzky báró támogatták. 1887-ben meghívást kapott Bécsbe, ahol betegségétől gyötörtetve öngyilkos lett.

Jegyzetek

  1. Az engedélyt tartalmazó BM rendelet száma/évszáma: 4448/1848. Forrás: Századunk névváltoztatásai 187. oldal 53. sor

Források

További információk

  • Brockhaus-Riemann zenei lexikon. Szerk. Dahlhaus, Carl és Eggenbrecht, Hans Heinrich. A magyar kiadás szerk. Boronkay Antal. Bp., Zeneműkiadó, 1983-1985.
  • Új magyar életrajzi lexikon. Főszerk. Markó László. Bp., Magyar Könyvklub.