Ugrás a tartalomhoz

Körmátrix

Ellenőrzött
A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából

A matematika területén a gráfelméleten belül az egyik mátrixreprezentáció a körmátrix. Az illeszkedési mátrixhoz hasonlóan a körmátrixnak is hasznos alkalmazásai vannak a villamosságtanban. A valóságban a körmátrix nem alkalmas egy gráf reprezentálására, mert nem izomorf gráfoknak lehet azonos körmátrixa és tárolása is helyigényesebb, mint például egy szomszédossági listának.

Definíció

[szerkesztés]

A körmátrixot úgy definiáljuk, hogy minden egyes kört körüljárunk, ekkor a C(G) mátrix ci j eleme legyen a következő:

Példa egy gráf körmátrixára

[szerkesztés]
Irányított gráf Körmátrix

Tételek

[szerkesztés]

A körmátrix esetében az illeszkedési mátrixhoz hasonló tételek érvényesek, melyeket összefüggő gráfokra mondunk ki:

Körmátrix rangja

[szerkesztés]

Tétel: Az n csúcsú, e élű (összefüggő) irányított G gráf körmátrixának rangja: e - n + 1.

Oszlopok lineáris függetlensége

[szerkesztés]

Tétel: Ha kiválasztunk az n csúcsú, e élű G gráf körmátrixából e - n + 1 oszlopot, ezek akkor és csak akkor lineárisan függetlenek, ha a megfelelő e - n + 1 él G egy fájának komplementerét alkotja.

Alkalmazás villamos hálózatokban

[szerkesztés]

A Kirchhoff-féle feszültségegyenleteket a körmátrixszal C·u=0 alakba írhatjuk, ahol C a körmátrix és u az alkatrészek feszültségei. Az illeszkedési mátrixoknál a Kirchoff-féle egyenletek felírása egyszerűbb, mint a körmátrix esetében. Egy n pontú gráfban akár n! darab kör is megtalálható, és a rangról szóló fenti tétel megmutatja, hogy ha mindegyikre felírnánk egy feszültségegyenletet, akkor nagyon sok egyenlet adódna, amik a többi következményei. Ha a hálózat gráfja K6 lenne, akkor a 165 feszültségegyenletből 150 felesleges lenne.

Alapkörrendszer

[szerkesztés]

Ha egy összefüggő G gráf valamely F fájához minden lehetséges módon hozzáveszünk még egy további eF élt, akkor ( F ∪ {e} ) egyetlen Ce kört tartalmaz. Ezen körök együttesét az F fához tartozó alapkörrendszernek vagy fundamentális körrendszernek nevezzük. Mélységi bejárással - mélységi kereséssel ez egyszerűen megoldható (Depth-first search, DFS). A villamosmérnöki gyakorlatban valamely alapkörrendszer elemeihez érdemes felírni a Kirchhoff-féle feszültségtörvényeket.

Az F fához tartozó alapkörrendszer köreinek megfelelő sorvektorok és az F-hez nem tartozó éleknek megfelelő oszlopok C(G)-ben egy olyan (e - n + 1)×(e - n + 1) méretű négyzetes részmátrixot határoznak meg, mely a sorok és az oszlopok esetleges permutációi után az előjelektől eltekintve egységmátrix. Ebből adódik, hogy r(C) ≥ e - n + 1.

Jegyzetek

[szerkesztés]

Irodalom

[szerkesztés]

Kapcsolódó szócikkek

[szerkesztés]