Ugrás a tartalomhoz

Háború köde

Ellenőrzött
A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából

A háború köde hadtudományi kifejezése arra utal, hogy a háborús erőfeszítések szempontjából fontos információk különböző körülmények (háborús káosz, megszakadt kommunikációs csatornák, ellenséges megtévesztés és mások) miatt szükségszerűen mindig bizonytalanok és hiányosak.

A fogalom eredete

[szerkesztés]

A háború ködének fogalmát először Carl von Clausewitz német hadtudós fogalmazta meg A háborúról című alapvető hadtudományi munkjában:[1]

„A háború a bizonytalanság birodalma; a háborús cselekvés alapjául szolgáló dolgok háromnegyede kisebb-nagyobb bizonytalanság ködében rejlik. Finom, átható elmére van szükség, hogy ítélete ritmusával tapintsa ki az igazságot.”

– Carl von Clausewitz: A háborúról

Pontosan a háború köde szófordulatot Clausewitz nem alkalmazta, hanem többféleképpen („holdfény”, „szürkület”) is körülírta azt a stratégiai szükségszerűséget, hogy a katonai vezetőnek mindig időhiánnyal küzdve és nem teljes információk alapján kell meghoznia, mégis legjobb tudása és lelkiismerete szerint, a döntéseit.

Szó szerint a háború köde (Fog of War) kifejezést Sir Lonsdale Augustus Hale használta 1896-ban megjelent könyvének címében. Ebben a könyvben arról ír, hogy a parancsnokok mindig a bizonytalanság állapotában vannak, nem ismerik minden részletére kiterjedően az előttük kibontakozó helyzetet.[2]

A modern hadtudományi doktrínák elfogadják a biztonság és pontosság bizonyos hiányát, hogy ne veszítsék el a sebességet és a rugalmasságot. A hatékony katonai hírszerzés és katonai híradás révén minimalizálható a háború ködéből adódó bizonytalanság.

Videójátékok

[szerkesztés]

A stratégiai jellegű videójátékokban is nagy szerepet játszik a háború köde és annak leküzdése.

Jegyzetek

[szerkesztés]
  1. Clausewitz
  2. The fog of war, Col. Lonsdale Hale, Royal Engineers (retired), Aldershot Military Academy, 24. März 1896.

Fordítás

[szerkesztés]
  • Ez a szócikk részben vagy egészben a Nebel des Krieges című német Wikipédia-szócikk ezen változatának fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.

Források

[szerkesztés]