Agrárközgazdasági Intézet
Agrárközgazdasági Intézet | |
Típus |
|
Alapítva | 1954[1] |
Cím | 1093 Budapest Zsil u. 3-5. |
Vezetők | dr. Goda Pál ügyvezető igazgató |
é. sz. 47° 28′ 59″, k. h. 19° 03′ 48″47.483177°N 19.063288°EKoordináták: é. sz. 47° 28′ 59″, k. h. 19° 03′ 48″47.483177°N 19.063288°E | |
Az Agrárközgazdasági Intézet weboldala | |
Sablon • Wikidata • Segítség |
Az Agrárközgazdasági Intézet (korábban Agrárgazdasági Kutató Intézet), rövidítve AKI Magyarország legjelentősebb agrárökonómiai szellemi bázisa. Az agrártárca háttérintézményeként működő Intézet hosszú évtizedek óta Magyarország legjelentősebb agrárközgazdasági adatbázisokkal és szakpolitikai tapasztalattal rendelkező, köz- és állami feladatokat ellátó kutató- és tudásközpontja. Az Intézet egyik legfontosabb feladata a magyar agrár- és vidékpolitika döntéshozói számára javaslatok kidolgozása, a javaslatok korszerű módszerekre támaszkodó kutatásokkal történő megalapozása, különös tekintettel az Európai Unió Közös Agrárpolitikájának magyarországi alkalmazására és végrehajtására. A munkatársak többsége kutatási feladatokat lát el vagy nemzetgazdasági szempontból jelentős információszervező és elemző munkát végez. Ügyvezető igazgató dr. Goda Pál.[2]
Története
[szerkesztés]Az intézetet 1954-ben alapították, amikor is a Földművelésügyi Minisztérium (FM) felügyelete alatt megalakult az egyik közvetlen jogelőd, a Mezőgazdasági Szervezési Intézet, majd néhány hónappal később a másik, az Állami Gazdaságok Üzemszervezési Kutató Intézete.
Ezzel párhuzamosan, a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) égisze alatt jött létre a martonvásári intézet egyik osztályából az MTA Üzemtanulmányi Csoportja, amely gyors növekedésnek indult, s előbb Mezőgazdasági Üzemtani Intézet, majd 1962-től MTA Agrárgazdasági Kutató Intézet néven működött. Feladata a költség- és jövedelemszámítás, illetve ennek elmélete és a kapcsolódó háttéradatbázis kialakítása volt. Ez az intézmény az agrárökonómia alapkérdéseivel kezdett el foglalkozni, s gyorsan megszervezte a parasztgazdaságokra kiterjedő, az akkori szóhasználat szerint „üzemi számtartást”.
Az 1960-as évek elejének fontos tudománytörténeti eseménye volt az MTA Agrárgazdasági Kutató Intézete és más egyetemi, illetve kutatóhelyek Keszthelyen rendezett konferenciája, amely lényegében utat nyitott a kor haladó agrárgazdasági kutatásainak, mindenekelőtt az amerikai iskolák felé. A már világhírű Earl O. Heady professzor meghívása és részvétele, majd számára az MTA tiszteleti tagság adományozása egyúttal sok magyar kutatónak lehetővé tette amerikai ösztöndíjak megpályázását és tanulmányutakon való részvételt. A matematikai módszerek alkalmazásában ekkor a magyar kutatók az európai élvonalba kerültek.
A harmadik elődszervezet az FM által 1962-ben létrehozott Statisztikai és Számítástechnikai Igazgatóság (STASZIG), amely az agrártárca önálló statisztikai adatbázis megteremtésére és a kor követelményeihez fölzárkózó számítástechnikai háttér megalapozására törekedett.
1965-ben az FM (később MÉM) kutatási feladatokat ellátó intézetei és az MTA felügyelte kutatóintézetek egyesültek, és létrejött az Agrárgazdasági Kutató Intézet (AKI).
1969-ben megalapították a MÉM Statisztikai és Gazdaságelemző Központot (STAGEK), amelyben a STASZIG és az AKI Gazdasági Osztályának kapacitásai egyesültek, és ahol 25 éven át folytak az agrárközgazdasági kutatások.
1982-ben beolvadt az AKI-ba az Élelmiszeripari Gazdaságkutató Intézet, s ezzel az agrártermelés egészét átfogó intézmény jött létre. Majd egy újabb évtized elteltével, 1992-ben egyesítették az AKI-t és a STAGEK-et Agrárgazdasági Kutató és Informatikai Intézet (AKII) néven. Az egyesítéssel az információs bázis és a kutatás egy intézménybe került. 2004-ben az intézet neve Agrárgazdasági Kutató Intézetre (AKI) változott.
Az intézet rövid ideig a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ szervezetén belül működött (2019. május 1. – 2021. január 31.) NAIK Agrárgazdasági Kutatóintézet néven, melyből később kivált, és azóta önálló szervezetként, Agárközgazdasági Intézet néven folytatja tevékenységét.[3]
Vezetők
[szerkesztés]- Erdei Ferenc (1957–1970)
- Márton János (1970–1985)
- Csendes Béla (1986–1991)
- Harza Lajos (1991–1996)
- Udovecz Gábor (1997–2000, 2002–2011)
- Kapronczai István (2000–2002, 2011–2015)
- Juhász Anikó (2015–2018)
- Kemény Gábor (2018–2019)
- Goda Pál (2019–)
Feladatai
[szerkesztés]Az intézet két fő tevékenységi területe a szakpolitikai döntéstámogatás és a kutatás, illetve az információs rendszerek működtetése.
Stratégiai kutatási területek
[szerkesztés]Környezeti kihívások: alkalmazkodás az éghajlatváltozáshoz; fenntartható agrárgazdasági hatékonyság és termelékenység; fenntartható vízgazdálkodás környezeti és gazdaságossági feltételei; biodiverzitás fenntartásának agrárgazdasági hatásai.
Kockázatkezelés: mezőgazdasági biztosítások; jövedelemstabilizáló eszközök.
Társadalmi kihívások: generációs megújulás; tudásátadás, agrárszakképzés és innováció; munkaerőpiaci folyamatok, munkaerő-mobilitás, migráció.
Döntéstámogató modellezés: AGMEMOD, AKI-SIM, CAPRI.
Élelmiszer-pazarlás és -veszteség: termelés – feldolgozás – kereskedelem – HoReCa kapcsolatrendszere; élelmiszer-pazarlás és -veszteség keletkezése és mérésének módszerei; élelmiszer-veszteség csökkentésének módszerei.
Emissziócsökkentés: emissziócsökkentő takarmányozási stratégiák, technikák és tartás-technológiák; információs rendszerek a mezőgazdasági emissziós leltár fejlesztéséhez.
Információs rendszerek
[szerkesztés]A Piaci Árinformációs Rendszer (PÁIR) tevékenységének célja a fontosabb termékpályák (gabona, olajnövény, szója, sertés, szarvasmarha, juh, baromfi, tojás, tej, zöldség-gyümölcs, bor, dohány) egyes fázisaihoz kapcsolódó árak és értékesített mennyiségek gyűjtése az európai uniós rendeletekben foglalt követelmények szerint, valamint a hozzájuk kapcsolódó kiadványok elkészítése és publikálása.
A Tesztüzemi Információs Rendszer (FADN) a magyar árutermelő mezőgazdasági vállalkozások vagyoni, pénzügyi és jövedelmi helyzetét figyeli meg évről évre egy 2100 mezőgazdasági termelőből álló reprezentatív mintán keresztül. A rendszer működtetése az EU-tagországok számára kötelező, de az üzemek adatszolgáltatása önkéntes.
Az Agrárstatisztikai Információs Rendszer (ASIR) elnevezésű elektronikus adatgyűjtő rendszeren keresztül összesen 16 élelmiszeripari, mezőgazdasági és inputanyag-kereskedelmi témájú OSAP-adatgyűjtést bonyolítunk le, több mint 10 ezer adatszolgáltatóval állunk kapcsolatban. Az Intézet a Hivatalos Statisztikai Szolgálat tagjaként, az Országos Statisztikai Adatfelvételi Program (OSAP) keretén belül végzi statisztikai adatgyűjtési és adatfeldolgozási tevékenységét.
A Halárak Lekérdező Felülete (HALár) keretein belül az Intézet havi adatgyűjtést végez a főbb haltermékek (élő ponty, a pontyszelet, az afrikaiharcsa- és lazacfilé, a busaszelet és -törzs) fogyasztói áráról a meghatározó kereskedelmi láncoknál és vidéki halas piacokon. Az árakat felhasználóbarát online módon publikálja (táblázatok, grafikonok). Az árgyűjtés célja a hazai halárak alakulásának folyamatos nyomon követése, valamint a piaci szereplők naprakész tájékoztatása.
Egyéb tevékenységei
[szerkesztés]- elemző munkák nemzetközi szervezetek (FAO, OECD, WTO) számára
- tudományszervezés az agrárökonómia terén
- az agrár-felsőoktatás segítése
- kutatói utánpótlás-nevelés
- együttműködés külföldi és hazai tudományos műhelyekkel
- információ nyújtása interneten és különböző szakfolyóiratokban
Kiadványai
[szerkesztés]Rendszeres kiadványok
[szerkesztés]Statisztikai jelentések (OSAP-adatgyűjtések)
- Az élelmiszergazdaság külkereskedelme
- Az élelmiszeripari beruházások és pénzügyi mutatók várható alakulása
- Biomassza felhasználás
- Dísznövénytermelés és gyógynövény felvásárlás
- Élelmiszeripari kapacitás-felmérés
- Havi input adatgyűjtés
- Lehalászás
- Mezőgazdasági biztosítások
- Mezőgazdasági gépek forgalma
- Műtrágya értékesítés
- Növényvédő szerek értékesítése
- Öntözés
- Tájékoztató jelentés a nyári, tavaszi, őszi mg. munkákról
- Takarmánygyártás
- Vágóhidak élőállat vágása
- Vetőmagforgalmazás
- MSZR 2021. I előrejelzés (OSAP-on kívüli adatgyűjtés)
- Baromfi
- Élőállat és hús
- Gabona és ipari növények
- Tej és tejtermék
- Zöldség, gyümölcs és bor
Éves jelentések
- A fontosabb élelmiszeripari termékek költség- és jövedelemadatai
- A fontosabb termékpályák piaci folyamatai
- A főbb mezőgazdasági ágazatok költség- és jövedelemhelyzete
- A mezőgazdasági kockázatkezelési rendszer működésének értékelése
- A Tesztüzemi Információs Rendszer eredményei
- Az élelmiszer-termelés gazdálkodó szervezeteinek pénzügyi helyzete
Jegyzetek
[szerkesztés]- ↑ GRID Release 2018-02-08, grid.493178.0
- ↑ Intézet bemutatkozása. aki.gov.hu. Agrárközgazdasági Intézet. [2020. december 30-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2016. december 24.)
- ↑ szerk.: Udovecz Gábor és Potori Norbert: Jubileumi évkönyv 1954–2014. Budapest: Agrárgazdasági Kutató Intézet [2014]