Ugrás a tartalomhoz

Activity

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen 81.183.191.78 (vitalap) 2019. október 5., 02:22-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (→‎Játékszabály (röviden))

Az Activity egy társasjáték, melyet Ulrike Catty, Paul Catty, Hans Führer és Maria Führer tervezett, valamint a Piatnik és a Discovery toys adja ki. Elsőként 1990-ben jelent meg a piacon,[1] és 2010. januárjában a Piatnik a figyelemre méltó 4,4 millió Activity társasjáték eladásával büszkélkedhetett.[2] A szerzők az angolszász országokban népszerű "Charades (angol nyelv)" játékot fejlesztették tovább.

A játékosok csapatokat alakítanak, céljuk, hogy a soron levő játékos lerajzoljon, szóban körülírjon, vagy elmutogasson egy feladványt a csapatának, úgy, hogy ők kitalálják. Amelyik csapat először ér célba bábujával, az a nyertes.

A játékot 3-16 játékosnak ajánlják (bár gyakorlatilag nincs felső korlát), és egy átlagos játék 45 percig tart. A gyártó 12 év felett ajánlja a játékot.[1]

Játékszabály (röviden)

2-4 csapat vehet részt a játékban, mindegyik legalább kettő taggal. Minden egyes csapat kap egy bábut, amit felállít a rajtmezőre. A fogalmakat tartalmazó kártyákat lefordítva több talonba kell lerakni. Ezen kívül a rajzos feladatokhoz papírra és ceruzára is szükség lesz.

A tábla 6 darab 8 mezőből álló szakaszra van osztva, minden szakaszt egy-egy betű jelöl, sorrendben: A, B, C, D, E, F. Ezek után egy piros célmező is található.

Játékmenet

Közös megegyezés alapján kezdhet bármelyik csapat, majd sorban haladnak. A csapat egy tagja kimegy, és húz egy kártyát valamely talonból. Mindegy kártyán A-tól F-ig vannak megjelölve a feladványok, a soron levő játékosnak azt kell választania, amelyik betűvel jelölt szakaszon áll épp a bábujuk. Minden szakaszon más-más bemutatási módot kell alkalmazni:

  • Az A és D részterületeken rajzolni kell; a játékos nem beszélhet, nem használhat jelbeszédet, nem írhat számokat, sem betűket.
  • A B és E részterületeken a fogalmat szóban körül kell írni, anélkül, hogy a szót (vagy annak részeit illetve ragozott alakjait) kiejtené.
  • A C és F részterületeken el kell mutogatni a feladványt. Ekkor nem beszélhet vagy kelthet zajt, nem vonhatja be a körülötte levő tárgyakat.

A csapat tagjainak hangosan kell bemondaniuk az általuk helyesnek vélt megfejtést, a bemutató személy pedig csak akkor jelezhet, ha kitalálták azt.

Valamennyi feladatra időkorlát érvényes, amit a homokóra határoz meg. Ha a megadott időn belül a csapat kitalálta a fogalmat, annyit léphetnek előre bábujukkal, amennyi a kártyán oda van írva zárójelben a feladvány után. Ha nem sikerült kitalálniuk, nem lépnek. Ha a bemutató személy megsértett valamilyen szabályt, három mezőt kell visszalépniük.

Amennyiben a feladvány után hat pont van írva, az nyílt körnek számít. Ilyenkor nem csak a bemutató személy csapata találgathat, hanem az összes. Az a csapat léphet, aki az időkorláton belül elsőre kimondja a helyes megfejtést.

Rím és lánc

Előfordulhat hogy a kártyákon a fogalom előtt ott áll hogy "rím" illetve "lánc". Az előbbiben a bemutató személynek és egy általa választott társának a csapatból ki kell találnia egy kétsoros verset. Az első játékos megalkotja az első sort, melynek utolsó szava rímel a feladványra. A második játékos nem tudja mi a kártyán szereplő feladvány, így kell kitalálnia a második sort, és utolsó szóként behelyettesíteni az általa gondolt megoldást. Az utóbbiban minden csapat választ egy személyt, aki részt vesz abban a körben. Az első személy bemondja a szót, a következő egy új összetett szót képez belőle úgy, hogy annak ez első tagja az előző szó utolsó tagja legyen. Példa: almafa - faiskola - iskolatáska - táskarádió. Ha valaki nem tud új szót mondani rövid időn belül, vége a körnek. A legutolsó érvényes szót mondó csapat léphet előre négyet.

Zárófeladat

Ha valamelyik csapat a piros mezőbe kerül, akkor már csak a zárófeladat választja el a győzelemtől. A csapatnak két feladatot kell kitalálnia. A bemutató játékos kimegy, választ egy betűt (A-tól F-ig), amit megmond a többi játékosnak. Ezt a feladatot nyílt körben kell bemutatnia - ha valamelyik másik csapat találja ki, akkor a következő csapat jön. Ha viszont sikerül a saját csapatának kitalálnia, akkor jöhet a második feladvány, amit viszont már a többi másik csapat választ a bemutató személynek közösen (egy másik kártyáról). Ha a bemutató személy csapatának ezt is sikerül megfejtenie, a csapat megnyerte a játékot.

Egyéb változatok

Az eredeti Activity 1990-es kiadása óta sok változata jelent meg, melyeknek szabályai és feladványai eltérnek.[3] A legfontosabbak:

  • Activity Junior
  • Activity Kinder
  • Activity Professional
  • Activity Action
  • Activity Turbo
  • Activity Connection
  • Activity Club-Edition
  • Activity 2
  • Activity Sport
  • Activity Champion

Források

  1. a b Activity a BoardGameGeek.com-on
  2. Interjú Dieter Strehllel a wieninternational.at-on. [2010. április 26-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2011. január 3.)
  3. Activity család a Boardgamegeek.com-on

Lásd még

Activity leírás - FK-Tudás weboldalon