A nooszféra kisajátítása
A nooszféra kisajátítása (Homesteading the Noosphere – röv. HtN) című esszét Eric S. Raymond írta a nyílt forráskódú szoftverfejlesztés társadalmi szintű működéséről; A katedrális és a bazár című műve után írta.
Az esszé a projektvezetés és annak átadásának témáját járja körül, valamint az ajándékozó kultúrák lehetséges antropológiai gyökereit kutatja, valamint annak megjelenését a nyílt kódban szembeállítja az árucsere-kultúra megjelenésével a zárt kód esetében.
Raymond a nyílt kód terjedésének természetét kint a nooszféra, vagyis a gondolati világ vad határmezsgyéjében vizsgálja és megállapítja, hogy azok a projektek, melyek nagyon meghaladják a korukat, vagy túl nagyot akarnak újítani, általában elbuknak, mivel túl messze kint vannak a pusztában és hogy a sikeres projektek általában valamilyen szinten kapcsolatban állnak a már létezőkkel.
A szerző alaposan vizsgálja a nyílt kód céljai és a megfigyelt viselkedési minták közti különbségeket, valamint a mozgalomban részt vevő embereket motiváló tényezőket is. Végül abban állapodik meg, hogy a fő hajtóerőt a „törzsön” belüli elismertségért való küzdelem jelenti.
Források
[szerkesztés]- Eric S. Raymond. Homesteading the Noosphere, The Cathedral & the Bazaar. O'Reilly. hardcover ISBN 1-56592-724-9, October 1999; paperback ISBN 0-596-00108-8, January 2001 (1999) – also includes "The Cathedral and the Bazaar", "The Magic Cauldron" and "Revenge of the Hackers"
- Eric S. Raymond: A katedrális és a bazár – Egy botcsinálta forradalmár gondolatai a Linuxról és a nyílt forráskódú programokról; ford. Rézműves László]; Kiskapu kiadó, Budapest, 2004