Ugrás a tartalomhoz

„Tervezési minta” változatai közötti eltérés

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Tartalom törölve Tartalom hozzáadva
Tökömmá (vitalap | szerkesztései)
Készült a(z) „Design pattern” oldal lefordításával
(Nincs különbség)

A lap 2020. május 28., 08:18-kori változata

A tervezési minta a tervezési probléma megoldásának újrafelhasználható formája. Az ötletet Christopher Alexander építész vezette be [1] és számos más tudományághoz, nevezetesen a szoftverfejlesztéshez is adaptálták. [2]

Egy szervezett minták gyűjteménye, amelyek kapcsolódnak egy adott területen az úgynevezett minta nyelv . Ez a nyelv közös terminológiát ad a tervezők által felmerült helyzetek megoldására.


"Ennek a nyelvnek az elemeit mintáknak nevezik. Mindegyik minta leír egy olyan problémát, amely újra és újra felmerül a környezetünkben, majd leírja a probléma megoldásának lényegét oly módon, hogy ezt a megoldást egymilliószor is felhasználhatja anélkül, hogy soha nem kétszer ugyanazt tenné ." -- Christopher Alexander

A minta dokumentálásához el kell magyarázni, hogy egy adott helyzet miért okoz problémát, és hogy a minta alkotóelemei hogyan kapcsolódnak egymáshoz a megoldás érdekében. [3] Christopher Alexander azt írja le, hogy a közös tervezési problémák "ellentmondásos erőkből" származnak - például az a konfliktus, amely szerint a szoba napsütéses, és nem akar túlmelegedni a nyári délutánokon. A minta nem mondja meg a tervezőnek, hogy hány ablakot kell a szobába helyezni; ehelyett egy olyan értékkészletet javasol, amely a tervezőt egy adott alkalmazáshoz legmegfelelőbb döntés irányába vezet. Például Alexander azt javasolja, hogy elegendő ablakot kell beépíteni, hogy a fény a helyiségben irányuljon. Ezt jó megoldásnak tekinti, mivel úgy gondolja, hogy ez növeli a szoba élvezését az utasainak. Más szerzők eltérő következtetésekre juthatnak, ha nagyobb értéket tulajdonítanak a fűtési költségeknek vagy az anyagköltségeknek. Ezeket az értékeket, amelyeket a mintázat szerzője használ a "legjobb" megoldás meghatározására, a mintán belül is dokumentálni kell.

A mintadokumentációnak meg kell magyaráznia azt is, mikor alkalmazható. Mivel két ház nagyon különbözhet egymástól, a házak tervezési mintájának elég szélesnek kell lennie, hogy mindkettőre alkalmazható legyen, de nem olyan homályos, hogy ez ne segítse a tervezőt a döntések meghozatalában. Azokat a helyzeteket, amelyekben a minta felhasználható, annak kontextusának nevezzük. Néhány példa lehet: "minden ház", "minden kétszintes ház" vagy "minden olyan hely, ahol az emberek időt töltenek".

Például Christopher Alexander munkájában a buszmegállók és a műtéti központok várótermei egyaránt a "VÁRHATÓ HELY" mintájának összefüggésében vannak.

  • Szoftvertervezési minta a szoftvertervezésben
  • Építészeti minta a szoftver architektúrájához
  • Interakciós tervezési minta, amelyet az interakció tervezésében / az ember-számítógép interakcióban használnak
  • Pedagógiai minták a tanításban
  • Minta kertészet, a kertészetben
  • Stílus útmutató
  • Tervezési paradigma
  • Anti-minta
  1. Alexander, A Pattern Language
  2. Gamma et al., 1994, Design Patterns (the "Gang of Four" book)
  3. James Maioriello: What Are Design Patterns and Do I Need Them?, 2002. október 2. (Hozzáférés: 2011. március 21.)