Vita:A multi-level marketing kritikája

Az oldal más nyelven nem érhető el.
Új téma nyitása
A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Legutóbb hozzászólt Maxval 13 évvel ezelőtt a(z) Lapulnak ennek a másolmánynak a szerkesztői témában

Neked mi a tapasztalatod az MLM-el?Tényleg átverés?

Sziasztok ! Az imént végigolvastam az MLM.kritikája oldalt és azon tűnődtem hogy vajon az oldal szerzői viccelnek ,avagy rémeket látnak ? Azt hiszem az utóbbi . Az hogy ezt a kb.50 éve egzisztáló kereskedelmi formát még mindig nem sikerült megérteni ,az még csak szomorú. Ezzel szemben az hogy ez a sok sületlenség megjelenhet egy ilyen lapon ,az már TRAGÉDIA ! No akkor kezdjük az elején és kiskanállal ! Az MLM. arról szól hogy bizonyos cégek lehetővé teszik az arra vállalkozóknak (bárkinek), hogy felépítsenek egy kereskedelmi csatornát amin keresztül a termékeiket/szolgáltatásaikat értékesíthetik. Ezért pedig cserében kifizetik a hasznuk bizonyos százalékát azoknak akik ezt valóban meg is tették. A tapasztalat szerint 100 emberből 2-3 építi fel a hálózatát akkorára ,hogy abból kiválóan fog tudni élni . A többiek egyszerűen nem voltak hajlandóak befektetni azt a céltudatos és évekig tartó munkát amit ez megkövetel . Ennyire egyszerű ez . Nem az MLM. filozófiája a rossz ,hanem az emberi faj a lusta. Ez a műfaj kiszámítható ! A következőről van szó . Ha valaki el akar jutni Budapestről Siófokig ,akkor meg kell néznie hogyan juthat oda . Ha ez megvan ,akkor jegyet kell vennie és megkell tennie az utat Siófokig. De ha leszáll Székesfehérváron akkor nem jut el az úticéljához . Ugye ? Nos idáig még érthető is a történet . Viszont az már közel sem normális dolog ha az illető ezek után megpróbálja a vonatra/buszra hárítani a felelőséget . :-) Szép jó reggelt kívánok a cikk összes szerzőjének !

Tisztelettel , Borza Attila


Hajlandó vagyok nagyon szívesen vitázgatni az mlm nevű piramisjátékról, de szerintem ez itt nem egy vitafórum. – maxval vita 2008. szeptember 23., 08:48 (CEST)Válasz

Tisztelt Wikipedia! Szomorúan és megrökönyödötten olvastam az általam gyakran használt és nagyra becsült oldaluk MLM kritikával kapcsolatos bejegyzését. Az emberi butaság tényleg határtalan... Diplomás közgazdász vagyok, sokdiplomás emberekkel, intelligens barátokkal körbevéve, akik igyekszenek mindent megtenni annak érdekében, hogy az MLM szakma ismert és elismert legyen, és az egyre több Nyugat-európai, japán és amerikai egyetemekhez hasonlóan a magyar felsőfokú oktatásba is bekerüljön. Etikus céggel, kiváló minőségű termékekkel és technológiákkal dolgozunk a 21. század igényeinek leginkább megfelelő üzleti modellben, ami egy 'break-away' típusú MLM cég, és köszönjük szépen, nagyon jól élünk passzív jövedelmekből, családdal, barátokkal, önfejlesztéssel, hobbinkkal tudjuk tölteni az időnket. Korábban alkalmazottként egy nagy multi cégnél dolgoztam a 'hagyományos' kereskedelmi formában, épp ezért tökéletesen látom és értem, hogy miért működik jobban, és miért fog - ha lassan is - egyre nagyobb tért nyerni az MLM típusú értékesítés. A hagyományos marketing (TV reklám, stb) manipuláló tevékenységét, csökkenő hatékonyságát, infantilizáló stílusát fel kell, hogy váltsa a korrekt, személyes meggyőződésen alapuló ajánlás, ezt már a szakemberek is tudják. Maximálisan egyetértek viszont azzal, hogy NAGYON meg kell nézni, melyik cég mit, hogyan, mennyiért, milyen képzéssel, milyen jutalékrendszerrel dob a piacra - ehhez van szükség minél több szakmához értő, sikeres emberre. Javaslom a szeptember 8-9-i Sikerkonferenciát, ahol például Kemény Dénes, vagy Brian Tracy előadását lehet meghallgatni, és tőlük tanulni... Meg persze otthon is lehet maradni a TV-t nézni, vagy bemenni reggel a mókuskerékbe... Üdvözlettel: Kovács Tünde

Kedves Olvasók! Tényleg működik-e az MLM? Keveseknek biztosan működik. Ők bizonyára idejekorán léptek be, és valóban sok munkát fektettek bele. De megéri-e ennyi munkát befektetni, a befektetés ténylegesen meghozza a jövedelmét? Minden bizonnyal nem hozza meg. Ha olyan sikeres lenne, mint azt a beszervezők mondják, miért csak csekély a részesedése a világkereskedelemből? Minden valamirevaló cég így adna el, hiszen nagyobb profithoz, piaci részhez jutna. Kevés cég működik így, azok is kis forgalmat realizálnak (a teljes kereskedelmi forgalomhoz képest), sok közülük nagyon gyorsan csődbe megy. Mint sok más területen, itt sem az elvvel van a baj, hiszen a személyes meggyőzés a leghatékonyabb reklám lehet, és a mai marketig tényleg az infantilitás felé megy (lást intelligens mosópor) hanem a megvalósítással: építs hálózatot, ami lényegében egy piramis. Ha nincs "külsős" fogyasztó,akkor ez egy egyszerű piramisjáték. Márpedig nem nagyon van, mert tisztességes áron eladott termékből nem lehet 50 % jutalékot kifizetni. Ráadásul a beszervezők annyi zöldséget hordanak össze, hogy az is az infantilitás határát súrolja. A képzések: mostanában olvastam néhány ilyen típusú könyvet: ennyi marketing "bullshit"-ot még nem láttam.

Üdvözlettel:

Varga László

MLM vagy pilótajáték?[szerkesztés]

Nem könnyű ma Magyarországon (sem) eldönteni, hogy egy magát Multi Level Marketingnek nevező vállalkozás törvényes, értékesítést végző vállalkozás vagy (inkább) piramis/pilótajáték. Megpróbálom összeszedni, hogy mi a különbség egy MLM program és egy piramisjáték, pilótajáték között.

Kezdjük a törvényekkel:

Magyarországon (tudomásom szerint) nem létezik olyan jogi dokumentum – törvény, rendelet – amely definiálná és így megkülönböztetné a törvényes multilevel marketing üzletet a törvénytelen pilóta/piramis játékoktól.

Egyetlen törvény egyetlen paragrafusa szól a pilótajátékról:

1978. évi IV. törvény a Büntető Törvénykönyvről:

„Piramisjáték szervezése:

299/C. § Aki mások pénzének előre meghatározott formában történő és kockázati tényezőt is tartalmazó módon való összegyűjtésén és szétosztásán alapuló olyan játékot szervez, amelyben a láncszerűen bekapcsolódó résztvevők a láncban előttük álló résztvevők számára közvetlenül vagy a szervező útján pénzfizetést vagy más szolgáltatást teljesítenek, bűntettet követ el, és három évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.”

Nézzük meg, hogy mi a helyzet az MLM vállalkozások (és a piramisjátékok) egyik szülőhelyén az USA-ban. (A www.mlmlaw.com alapján. A weblap többek között a többszintű marketing rendszerek, piramis rendszerek, vásárlói klubok jellemzőivel és törvényi hátterével foglalkozik.)

USA-ban a szabályozás célja, hogy védje a magánszemélyeket attól, hogy törvénytelen programokba csalják őket azzal az ígérettel, hogy gyorsan, könnyen pénzt kereshetnek további résztvevők bevonása által. A XXI. században ilyen rendszerekben résztvevők több 100 millió dollárt vesztettek!

Az USA-ban a legtöbb állam törvényben szabályozza a többszintű értékesítést (ezek az un. anti-piramis törvények). Szövetségi (országos) szinten elsősorban a közigazgatási, bírósági határozatok illetve a Szövetségi Kereskedelmi Bizottság (Federal Trade Commission, FTC) által indított perekben született határozatok a meghatározóak. A gyakorlatról azt lehet elmondani, hogy lehetetlen olyan szabályozást kialakítani, ami mindenre kiterjedő szabályokat tartalmaz, hiszen a marketingprogramok kitalálóinak kreativitása végtelen.

Egy programról eldönteni, hogy az legális, többszintű értékesítés vagy piramisjáték a kompenzációs terv elemzésével lehet. A kompenzációs terv, marketing terv tartalmazza, hogy miért és mennyit fizet a program a résztvevőknek. Ez az elemzés két részből áll. Az első része a kompenzációs terv fogalmi kialakításának elemzése.

Ha a kompenzációs terv azért fizet mert újabb résztvevőket csatlakoztatnak a programhoz, akkor az tipikus piramis, ha azért fizet, mert terméket vagy szolgáltatást értékesítenek un. „végfelhasználók” számára, akkor az többszintű értékesítés és a program vette az első akadályt. Az új induló MLM cégek többsége nem jut át az első elemzésen.

Az elemzés második része magában foglalja a kompenzációs terv un. „operatív elemzését”. Ez lényegében azt vizsgálja hogy „mi a fő tevékenység a programban?” Ha a fő tevékenység a programba való felvétel (és nem termék vagy szolgáltatás értékesítése) akkor ez a program piramis, még annak ellenére is, hogy van a programban termék vagy szolgáltatás.

Georgia állam törvényi megfogalmazása a többszintű marketing cégre:

„Többszintű forgalmazói társaság”: az a személy, cég, társaság vagy egyéb gazdasági szervezet, amely ellenszolgáltatás fejében árukat vagy szolgáltatásokat értékesít, terjeszt, vevőket ellát különböző szinteken lévő független ügynökségek, alvállalkozók illetve forgalmazók révén, akiknek lehetősége van a programba újabb résztvevőket csatlakoztatni. A program a résztvevőknek jutalékokat, bonuszokat, visszatérítéseket fizet az értékesített termékek vagy szolgáltatások, valamint a résztvevő által a programba csatlakoztatott egyéb résztvevők értékesítési teljesítménye után.

A legtöbb állam törvényi meghatározása hasonló.

A Szövetségi Kereskedelmi Bizottság (Federal Trade Commission FTC) és a Szövetségi bíróságok (Federal Courts) határozatai nagyrészt meghatározták azokat a jogi kereteket, amelyek alapján az MLM cégek kialakíthatják saját programjaikat. A leggyakrabban idézett piramis program definíciót az FTC-nek a Koscot Interplanetary Matterje, Inc-el. kapcsolatos döntésében találjuk:

Minden program egy piramis vagy lánc folyamat, amennyiben a résztvevő pénzt fizet azért, hogy lehetőséget kapjon értékesíteni egy terméket vagy szolgáltatást, valamint arra, hogy befizetés fejében más személyeket csatlakoztasson a programhoz.

A Szövetségi Kereskedelmi Bizottság és a Szövetségi bíróságok határozatai alapján kialakult egy olyan szempontrendszer, amelyeket mind az állami mind a szövetségi hatóságok figyelembe vesznek akkor, amikor egy-egy MLM rendszert elemeznek. Ezek a következők:

Termékraktározás:

A forgalmazótól csak ésszerű mennyiségű árukészlet felhalmozása várható el. Ha a program a forgalmazókat arra kötelezi, hogy nagy mennyiségű terméket (általában túlárazottan visszavásárlási garancia nélkül) vásároljanak és ezzel a felsővonalnak nagy jutalékot generáljanak az inkább piramis, mint többszintű értékesítés.

Értékesítés végfelhasználóknak:

A programban résztvevő személyes forgalmának legalább 70 %-a olyan vásárlás, amely végfelhasználók (olyan személyek, akik nem vesznek részt a programban, vagyis nem forgalmazók) által történt.

Visszavásárlási követelmények:

1 éven belül legalább 90%-os áron történő termék visszavásárlás abban az esetben, ha a programban résztvevő megszakítja a kapcsolatot az MLM céggel. A visszavásárlási árból levonhatóak a költségek és a már kifizetett jutalékok.

Gyakorlati szempontok:

Pilótajáték: MLM:
Illegális, nagyon sokszor MLM vállalatnak, vállalkozásnak feltüntetett tevékenység. Az MLM egy kereskedelmi forma, ahol kézzel fogható árucikkek cserélnek gazdát fizetőeszköz fejében.
Alapgondolata: Alapgondolata:
Vásárolj meg X Ft-ért egy terméket vagy szolgáltatást. Ha hozol 5 (6, 7 stb.) személyt, aki szintén megvásárolja a terméket vagy szolgáltatást X Ft-ért, akkor vásárlásonként visszakapsz X/5 (6,7 stb.) Ft-ot azaz 5 (6,7 stb.) vásárló után visszakapod az általad vásárolt termékre vagy szolgáltatásra fizetett összeget. Egy termék fogyasztója – amennyiben elégedett a termékkel – a terméket feltehetően továbbajánlja, ezzel növeli a termékértékesítő cég forgalmát. Mint ajánlót, az általa ajánlott termékek után jutalék illeti meg. Amennyiben az ő vásárlója a saját jó tapasztalata alapján terméket továbbajánlja, s ebből következően újra vásárlás és fogyasztás történik, a tovább-ajánló személyeket jutalék illeti meg, és az eredeti ajánló ebből a jutalékból is jutalék-részesedést kap.
Jellemzői: Jellemzői:
Magas összegű csatlakozási díj, amelynek befizetése után nem kapunk terméket vagy a díj nagyságához képest lényegesen kisebb értékű „terméket”, „információs csomagot”, „kezdőcsomagot” adnak. Nincs vagy minimális csatlakozási díj.
Nincs gazdasági tevékenység, nem történik értékesítés, nincs termékforgalom. Gazdasági tevékenység, értékesítés történik. Rendszeres, folyamatos termékforgalom van.
Nincs termék. Ha van „termék” a rendszerben, akkor azt magas összegért lehet megvásárolni és más személyeket rá kell bírni, hogy ugyanezt tegyék meg. Kézzelfogható, több termékből álló termékcsalád.
A „termék” ár/érték aránya: aránytalan Termék ár/érték aránya: arányos.
A fő tevékenység az új emberek „beléptetése” csatlakozási díj ellenében. Forgalom után történik a jutalékfizetés, nem a csatlakozók száma után.

Lapulnak ennek a másolmánynak a szerkesztői[szerkesztés]

akik addig erőszakoskodtak, amíg nem fért bele a normál MLM cikkbe a kritika, nekik külön cikk kellett.
Persze, mert egyszerűen bemásolták innen és azután "elfelejtették" ezt közölni.
Az ilyen másolmány nem használ, hanem árt a Wikipédia tekintélyének. Ami az MLM-cikkben van, az bőven elgendő kritika.
Ezt pedig törölni kellene.--213.178.101.68 (vita) 2009. november 24., 16:25 (CET)Válasz