Ugrás a tartalomhoz

Vadászidény

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap aktuális változatát látod, az utolsó szerkesztést Turokaci (vitalap | szerkesztései) végezte 2019. október 28., 09:20-kor. Ezen a webcímen mindig ezt a változatot fogod látni. (→‎Jegyzet)
(eltér) ← Régebbi változat | Aktuális változat (eltér) | Újabb változat→ (eltér)

A vadászati törvény[1] 38. §-a szerint a vadászidény az a naptári időszak, mely a vadászati éven belül kijelöli az egyes vadfajok vadászatának idejét (vadászati idény). (A vadászati év március első napjától a következő év februárjának utolsó napjáig tart.) A vadászati idényt a földművelésügyi miniszter a természetvédelemért felelős miniszterrel egyetértésben rendeletben állapítja meg. Azt a vadfajt, amelyre vadászati idényt nem állapítanak meg, a vadászati éven belül kímélni kell (vadászati tilalmi idő).

A vadászati hatóság hivatalból vagy kérelemre indított eljárás során a vad védelme, az erdészeti és a növényi kultúrák, valamint a mesterséges vizek halállományának védelme, járványveszély és a vad által okozott folyamatos károsítás megelőzése érdekében, továbbá tudományos, oktatási és kutatási célból:

  • a rendeletben meghatározott vadászati idényt meghatározott vadászterületekre meghosszabbíthatja;
  • a rendeletben meghatározott vadászati idényt meghatározott vadászterületekre rövidebb időszakban állapíthatja meg, továbbá
  • a vadászati idényen belül korlátozhatja vagy megtilthatja egy vagy több vadfaj vadászatát;
  • meghatározott vadfaj túlszaporodása esetén vadászati tilalmi időben vadászatot engedélyezhet vagy rendelhet el.

Természetvédelmi oltalom alatt álló állatfaj eseti vadászatát - az oltalom feloldása után - a természetvédelmi hatóság engedélyezi.

Jegyzetek[szerkesztés]