Ugrás a tartalomhoz

Tetrakvark

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen BinBot (vitalap | szerkesztései) 2019. június 5., 10:36-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (Helyesírási javítások (3. csoport: rövid i, hosszú í keverése) kézi ellenőrzéssel)
Néhány tetrakvarkjelölt

A részecskefizikában a tetrakvark egy hipotetikus mezon, amely négy kvarkból áll. Elvben a tetrakvark állapota a kvantum chromodinamikában, az erős kölcsönhatások modern elméletében létezhet. Viszont nincs igazolt beszámoló a tetrakvark állapotáról. Bármely megalakult tetrakvark állapot lehet például egzotikus hadron, amely a kvark besoroláson kívül esik.

Tetrakvark jelöltek

2003-ban a Japánban folytatott Belle-kísérletben ideiglenesen X(3872)-nek nevezett részecskéről gondolták, hogy tetrakvark, mint ahogyan azt eredetileg is sejtették. Az ideiglenes X-betű ebben az esetben azt jelenti, hogy még jó néhány tisztázatlan kérdés van a részecskével kapcsolatban. Az ezt követő szám a részecske tömege MeV-ban.

2004-ben a Dsj(2632) részecskeállapotot fedezték fel a Fermilab laborjában, és ők is tetrakvark besorolást javasoltak.

2009-ben a Fermilab bejelentette, hogy ismét találtak egy olyan részecskét (Y(4140)), amely lehet, hogy tetrakvark.

A 2007-ben a Belle által felfedezett Y(4660) részecske is feltételezhetően tetrakvark.

2010-ben a DESY és a Quaid-i-Azam Egyetemről és egy-egy fizikusa újraelemezték a korábbi adatokat és arra a következtetésre jutottak, hogy az Y(5S) mezonnal (a bottomonium egy alakja) kapcsolatban egy jól definiálható tetrakvark rezonancia létezik.

Jegyzetek

Források

További információk