Ugrás a tartalomhoz

Sugárzásegyenleg

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap aktuális változatát látod, az utolsó szerkesztést InternetArchiveBot (vitalap | szerkesztései) végezte 2018. november 9., 08:08-kor. Ezen a webcímen mindig ezt a változatot fogod látni. (1 forrás archiválása és 0 megjelölése halott linkként. #IABot (v2.0beta10))
(eltér) ← Régebbi változat | Aktuális változat (eltér) | Újabb változat→ (eltér)

A sugárzásegyenleg a Földre érkező és eltávozó hősugárzás egyenlege, mely a légkörben található vízgőztől és a pozitív visszacsatolású folyamatoktól függ.

A vízgőz (felhők formájában) a visszacsatolási folyamaton kívül fontos szerepet játszik a sugárzásegyenleg kialakításában. A nappali Föld felszínének közel felét árnyékoló felhők a napsugárzás több mint ötödét verik vissza, mérsékelve a felmelegedést.

Qs = LE + QL + Qt
Qs : Sugárzási egyenleg
LE : Párolgásra fordított hőmennyiség
Ql : A levegő felmelegítésére fordított hőmennyiség
Qt : A talaj hőforgalma

Magyarországon, vízszintesen, nem mozgathatóan elhelyezett 1 m² sík felületre egy év alatt kb. 2400 MJ energia esik a napsugárzásból. Hogy Magyarország kb. 6000 MW elektromos energia fogyasztását (jelenlegi fogyasztás) fedezni lehessen, 10% napelem hatásfok mellett 750 km² napelemre lenne szükség, hogy Magyarország szén-dioxid kibocsátását nullára csökkentsük. Magyarországon a globális felmelegedés elkerülésére telepített napelemek száma csekélynek mondható (2007).

Külső hivatkozások

[szerkesztés]