Wattis (ősi bánya)

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen Milei.vencel (vitalap | szerkesztései) 2015. március 12., 13:08-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (Új oldal, tartalma: „{{Építés alatt}} A '''Wattis''' kőszénbánya (később Star Point) az amerikai Utah állam területén található. 1953-ban a Lion széntársaság bányá…”)
(eltér) ← Régebbi változat | Aktuális változat (eltér) | Újabb változat→ (eltér)

A Wattis kőszénbánya (később Star Point) az amerikai Utah állam területén található. 1953-ban a Lion széntársaság bányászai a bánya területén egy kész alagútrendszerbe törtek be, amelyről addig nem voltak feljegyzések. Az alagutak olyan régiek voltak, hogy a bennük levő szén csaknem teljesen oxidálódott és így értéktelenné vált. Az esetet a Szénkor (Coal Age) 1954. februári száma jelentette.

1953. augusztusában a műszaki minisztériumból Wilson E. John és az utahi egyetem őslénytani osztályáról Jennings D. Jesse láttak hozzá a prehisztorikus szénbánya megvizsgálásához. Nemcsak alagutakat, hanem központi széntároló csarnokot is találtak, ahová a felszínre szállítás előtt gyűjtötték a szenet. Az alagutak 150-180 cm magasak és pár száz méter hosszúak voltak, a korszerű bányák elrendezéséhez hasonlóan követve a szénereket. A kutatók nem találták meg a régi bányarendszer bejárastát, de kb. 2700 méter mélységig követték az egyik alagutat.

A kivizsgálás megállapította, hogy egyetlen környékbeli indián törzs sem használt soha szenet és nem is tudtak egy csoportról sem, amely használt volna.

Jegyzetek

Források

  • René Noorbergen: Az elveszett fajok titkai, 1988.

Külső hivatkozások