Pászt Patrícia

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen Pallor (vitalap | szerkesztései) 2019. október 4., 14:52-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (-Kategória:Élő személyek szócikkei infobox nélkül; +Kategória:Magyar polonisták (a HotCattel))
Pászt Patrícia
Született1971 (53 éves)[1][2]
Magyarország
Állampolgárságamagyar
Foglalkozása
  • fordító
  • polonista
  • filológus
  • publicista
IskoláiEötvös Loránd Tudományegyetem (–1996)
Kitüntetései
SablonWikidataSegítség

Pászt Patrícia (1971) műfordító, tolmács, dramaturg, kulturális menedzser, a Krakkói Magyar Centrum megalapítója és igazgatója.

Pályafutása

Az irodalomtudományok doktora, kutatási területe az 1989 utáni lengyel drámairodalom. Több tucat drámairodalmi és színházi tematikájú publikáció, többek között a Mai lengyel drámairodalom című monográfia szerzője, öt drámaantológia szerkesztője, több mint 20 kortárs lengyel dráma műfordítója. 1996–2001 között a budapesti Lengyel Intézet, a Magyarország krakkói főkonzulátusa és a lengyel Krakkó 2000 Fesztiváliroda programszervezőjeként dolgozott, részt vett többek között a budapesti Polonia Expressz Lengyel Művészeti Fesztivál valamint a Krakkó – Európa Kulturális Fővárosa programsorozat keretében szervezett nagyszabású krakkói „Magyar Évad” koordinálásában és lebonyolításában. 2001-ben létrehozta a Cracovia Expressz Alapítványt, és a külföldi magyar kulturális intézményrendszer gyökeresen új működési modelljét képviselő Krakkói Magyar Centrumot, amelyet időről időre saját ösztöndíjából tartott fenn és működtetett. A Krakkói Magyar Centrum vezetőjeként és a Budapest VII. kerületi lengyel Kisebbségi Önkormányzat elnökhelyetteseként több mint háromszáz kulturális program megszervezése és lebonyolítása fűződik nevéhez Magyarországon és Lengyelországban, valamint Erdélyben és a Visegrádi országokban. A lengyel–magyar kulturális együttműködés terén végzett szakmai munkáját számos civil és állami elismeréssel honorálták.

Díjak

  • Lengyel Köztársaságért Érdemrend Lovagkeresztje kitüntetés a magyar-lengyel kapcsolatok fejlesztéséért (2015)
  • Pro Cultura Hungarica díj a magyar kultúra értékeinek külhoni megismertetéséért és terjesztéséért (2014)
  • Hevesi Sándor-díj a magyar színház nemzetközi megismertetéséért (2012)
  • ZAIKS műfordítói díj a lengyel irodalom magyar nyelvre való átültetéséért (2011)
  • A Lengyel Kultúráért Érdemrend a magyar–lengyel kapcsolatok területén végzett munkáért (2007)
  • Promenád díj a lengyel–magyar kulturális kapcsolatok terén végzett kiemelkedő társadalmi tevékenységért (2006)

Külső hivatkozások

  1. MAK (lengyel nyelven)
  2. Czech National Authority Database. (Hozzáférés: 2022. június 8.)